Putující děloha způsobuje hysterii aneb čím si Egypťané vysvětlovali její vznik.Hysterie je podle všech záznamů a představ především ženským problémem a naznačuje to i fakt, že samotné označení vychází ze slova hystera, což je řecky děloha. V tehdejších dobách se ještě nevědělo, co konkrétně hysterii způsobuje a ve hře bylo hlavně neposedné lůno. Jak se můžeme dozvědět z dochovaných papyrů z roku 1900 př. n. l, lékaři v Egyptě si mysleli, že děloha je volně se pohybující orgán, který následně tlačí na bránici a způsobuje problémy s dýcháním.

Léčba hysterie byla poněkud brutální, ale jak víme z hodin historie, veškeré procedury v této době byly. Však se bavíme o období, kdy se v make-up oblasti používalo olovo, které je životu nebezpečné. Naneštěstí nedostatek zdrojů a znalostí způsobil, že jsme se to museli dozvědět tou bolestivou cestou. Mnoho lidských objevů bylo učiněno až po několika úmrtích a ačkoliv se o nich v mnohých případech nedozvíte, jsou součástí vědeckého vývoje.

Kolik vědců muselo umřít, než se veřejnost dozvěděla o smrtících důsledcích radiace. Kolik pokusných subjektů zahynulo při zkouškách funkčnosti. Jak se ale říká, malý skok pro člověka, velký skok pro lidstvo. V tomto případě to znamená, že ačkoliv pár lidí zemřelo ve jménu vědy, jejich oběť přinesla světu pokrok.

Problémy, se kterými se ženy musely potýkat v minulosti

Osočení z posedlosti ďáblem, čarodějnictví a mnoho dalšího se s ženami pojilo již od antiky. Hysterie také patřila k jedněm z takzvaných nemocí a posedlostí, ale naštěstí je dnešní doba mírnější. Ačkoliv ještě hodně vody uplyne v řekách, než docílíme kompletní rovnoprávnosti, ale na rozdíl od středověku už nás alespoň neupalují.

V té době stačilo být byť jen stejně chytrý jako muž a hned vás poslali na hranici se slovy, že jste čarodějnice. Je smutné, že chlapi si podobným terorem nikdy neprošli a pro svou inteligenci byli vždy jen velebeni, avšak od upalování jsme udělali pořádný krok vpřed a můžeme s jistotou říct, že rovnoprávnost pohlaví je na dobré cestě.

Komentářů

komentáře