Dříve to bylo s posloucháním hudby jinak. Žádné takové vymoženosti jako jsou sluchátka nebo reproduktory nebyly k dostání, tudíž jste si museli vystačit s gramofonem a rádiem. Určitě se však shodneme, že muzika byla populární vždycky. Už z pravěku jsou záznamy o různých rituálech doplněných o zpěv, což se sice od dnešních popových hitů krapet liší, ale účel to má přeci jen stejný. Hudba nám pomáhá se odreagovat, zmizet na chvíli od reálného světa, a vidět vše z jiného úhlu pohledu.
Díky moderním technologiím si dnes můžeme dopřát tohle odreagování kdekoliv. Mnoho lidí si cestu autobusem bez zapnutí nějaké muziky nedokáže ani představit. To samé platí o běhání. Když se na to zaměříte, tak většina běžců, které po cestě potkáte, bude mít na uších (nebo v uších, záleží samozřejmě na typu) sluchátka. Písničky s konkrétním rytmem jim totiž pomáhají si udržet krok, a zároveň jim pak cesta ubíhá rychleji. To samé platí i u učení. Znám spousty lidí, jež si ke každému studování nové látky pustí něco do pozadí, aby se jim lépe soustředilo. Je však dobře, když se tohle aplikuje u spánku?
Jak může hudba narušit náš odpočinek?
Někteří jsou na poslech muziky, tak zvyklí, že si ji pouštějí i v posteli. Někomu údajně pomáhá v kvalitnějším spánku, ale jak se dozvíte v galerii, není to tak úplně pravda. Mnoho lidí to má jako tzv. placebo, což znamená, že si naše mysl vytvoří tento blud, a věří mu natolik, že se klidně na základě toho mohou i dostavit pozitivní výsledky. Například to samé funguje u dětí. Určitě se vám už stalo, že si nějaké rozdováděné děcko ve vašem okolí odřelo kolínko.
Spustilo neuvěřitelný nářek, i když vy moc dobře víte, že se o nic strašného nejedná. Ty kreativnější matky mu tu bolístku polijí se slovy, že mu na to daly zázračnou vodu s hojivými účinky. Dítě je tak ohromené, že okamžitě začne přizvukovat, jak už tu bolest necítí. Někdo si stejným způsobem myslí, že takhle funguje hudba u usínání.
Jestli tě to zajímá, mrkni do galerie!