Díky sociálním sítím nám jsou přibližovány pocity spojené s poruchami příjmu potravy, což pomáhá se s nimi obeznámit a včas vyhledat pomoc. Mezi nejznámější patří anorexie a bulimie, zdaleka však nepokrývají rozsah obětí, které se snahou o dokonalost vážně ohrozí na životě. Podle statistik každá žena v průměru stráví 20 let svého života snahou držet dietu. Samo o sobě to zní jako pouhý fakt, když se však nad ním zamyslíme, je to smutné.
Těch dvacet let jsou pouhým vrcholem nespokojenosti, kdy se žena rozhodne se svou frustrací něco dělat, statistika už ale nepoukazuje na dobu, kdy se žena trápí, ale nic s tím nedělá. Sociální sítě nás propojují s celým světem, také nám však dávají falešný a idealistický pohled na životy ostatních, který mnohé uživatele uvalí do depresí.
Zprvu zdravý životní styl, znenadání problém
Příkladem jedné z mnoha poruch příjmu potravy je orthorexie, jinak známá jako posedlost zdravým stravováním. Její oběti potraviny posuzují z kvalitativního hlediska a po pozření tzv. nezdravého jídla jsou schopni celý den nejíst. Jedna z dívek, která se o svém problému otevřela, řekla, že kvůli jednomu čtverečku čokolády si šla zaběhat a uběhla okolo deseti kilometrů, než se začala cítit dobře. Tito lidé se vyhýbají restauracím a podnikům, kde nemají zcela pod kontrolou kalorické hodnoty, kvalitu potravin apod. Kvůli jejich obsesi se začínají izolovat, neboť se bojí zúčastnit jakékoliv akce, která souvisí s konzumací jídla.
Jejich zprvu obdivuhodná striktnost se mění v posedlost a orthoretici se postupem času bojí pozřít cokoliv, co by nebylo bio, přišlo do styku s pesticidy a nesplňovalo řadu dalších kritérií. Zezačátku byla orthorexie vnímána jako způsob zdravého životního stylu, jenže postupně lidé zjistili, jak může být nebezpečná. Orthoretici se chovali iracionálně a ačkoliv mohli slavit úspěchy v úbytku váhy, vážně tím utrpěla jejich psychická pohoda.