
V dnešní době plné reklam a konzumního způsobu života se čím dál více lidí obrací k minimalismu, který jim v chaosu nabízí cestu ke spokojenějšímu a smysluplnějšímu životu. Minimalismus není jen o tom, že máte méně věcí, ale i o celkovém nastavení mysli – více si uvědomujete, co je pro vás skutečně důležité, a zbavujete se všeho, co vám v dosažení cílů brání. Ať už jde o fyzické produkty, závazky, vztahy, nebo myšlenky.
Přechod k minimalistickému způsobu života by přitom neměl být (jako všechny změny v životě) drastický a náhlý. Naopak, je to proces postupného uvědomování si vlastních potřeb a zbavování se přebytečného balastu.
Na slovíčko o minimalismu: Čím se vyznačuje?
Minimalismus je životní styl, který se zaměřuje na zjednodušení života a zbavení se všeho nepotřebného. Nejde o to odříkat si všechno, ale o to obklopit se pouze věcmi, které nám přinášejí radost, užitek a hlavně hodnotu. Minimalisté se snaží žít vědomě a s úctou k sobě i k planetě. Kvalita je důležitější než kvantita, zážitky hodnotnější než produkty a osobní růst vítězí nad konzumem.
Minimalismus se projevuje v různých oblastech života a v každé se dá najít něco specifického – od oblečení přes bydlení, stravování, volnočasové aktivity až po vztahy a práci. Hlavní myšlenka je zkrátka pořád stejná: Redukce zbytečností a zaměření se na funkční, hodnotné a důležité aspekty.
Začněte s minimalismem: Pomalu a postupně
Žádná změna nemá příliš šanci na dlouhé trvání, pokud je příliš rychlá a náhlá. U minimalismu to není jinak, začněte proto postupně pomalými kroky a ty postupně vylepšujte.
Kapsulový šatník: Základním kamenem minimalistického šatníku je omezený počet kvalitních kousků oblečení, které se dají navzájem velmi dobře kombinovat. Zaměřte se na nadčasové střihy a neutrální barvy, které dobře půjdou k sobě. Projděte si svůj šatník a zbavte se všeho, co nenosíte, co vám nesedí, nebo co je poškozené. Investujte do kvalitních kousků, které vám déle vydrží a budou vám dlouhodobě dělat radost.
Minimalistický botník: I botník se dá optimalizovat. Cílem není mít sto párů bot pro sto příležitostí, ale najít si univerzální kousky, které využijete na maximum. Trendy obuví, která souzní s minimalismem, je například barefoot obuv, která simuluje chůzi naboso a přináší celou řadu zdravotních benefitů. Minimalistické boty nebo barefooty jsou lehké, flexibilní a umožňují chodidlu přirozený pohyb. Přechod na barefoot boty by měl být postupný, aby si nohy uvykly.
Omezení nákupů: Bude to bolet, to víme. Dalším logickým krokem je omezení nákupů. Před každým nákupem si položte otázku, zda danou věc skutečně potřebujete. Vyhýbejte se impulzivním nákupům a slevám, které vás lákají k nákupu věcí, které ve skutečnosti nepotřebujete. Zaměřte se na kvalitu a dlouhodobou užitečnost produktů. Proto si nákupy plánujte dopředu a sepište si klidně seznam, kterého se budete držet. Tak omezíte spontánní utrácení a navíc dost ušetříte v rodinném rozpočtu třeba na zážitky.
Pravidelné třídění věcí: Zařaďte si do svého rozvrhu pravidelnou rutinu v podobě procházení věcí dle vámi sestavených kategorií (například oblečení, kosmetika, kuchyňské potřeby, knihy apod.). Jednou za čas je projděte a roztřiďte, co nepoužíváte, co je rozbité, co vám nepřináší radost. Vyřazené věci můžete někomu darovat, prodat, nebo recyklovat. Pravidelné třídění vám pomůže udržet si pořádek ve věcech a mít i doma čistší prostor.
Minimalismus o úroveň dál: S čím pokračovat?
Pokud už základy zvládáte na jedničku, můžete jít o krok dál. Způsob života v minimalistickém duchu se pravděpodobně projeví ve více oblastech. Můžete zkusit třeba:
- Digitální detox: Omezte čas na sociálních sítích a věnujte se místo toho aktivitám, které váš čas naplňují v reálném světě.
- Minimalistická kuchyně: Vařte ze sezónních a čerstvých surovin. Omezte průmyslově zpracované potraviny a polotovary. Jídelníček plánujte dopředu, vyhnete se tak plýtvání potravinami a nakupování věcí, které se zkazí.
- Cestování nalehko: Na většinu cest (možná všechny) vám postačí příruční zavazadlo. Stačí se zaměřit na poznávání nových kultur a mít s sebou skutečně pár základních věcí. Suvenýry tentokrát vynechejte.
- Vztahy: Obklopte se lidmi, kteří vás podporují a inspirují. Zbavte se toxických vztahů, které vám nepřinášejí radost a berou vám energii.
- Meditace: Pravidelné meditování vám pomůže zklidnit mysl a zaměřit se na to, na čem záleží především – na přítomnost. Zároveň vám uleví od negativních myšlenek.
Minimalismus je zkrátka komplexní proces. Nejde o to se přes noc zbavit všeho, co máte. Jde o postupné uvědomování si, co je pro vás skutečně důležité a co vám dělá největší radost. Postupným zaváděním minimalistických principů do svého života můžete docílit větší naplněnosti. Takže pokud jste zrovna v nějaké fázi života, kdy se cítíte ztracení, zastavte se, nadechněte se a řekněte si: „Nemám toho vlastně až příliš moc?“