Lysohlávky pomáhají s léčbou deprese







Psychická onemocnění již dneska nepatří mezi tabu jako kdysi a stále více lidí vyhledává odbornou pomoc. Veřejnost se nebojí k tomuto tématu vyjadřovat, což i napomáhá pacientům situaci brát vážně a nepodceňovat příznaky, které jim tělo dává. Je však třeba si uvědomit rozdíl mezi depkou a depresí. Mnoho kolegů a přátel k vám občas přijde se zasmušilým výrazem a s povzdechnutím vám sdělí, že mají depku.

U většiny to je přechodný stav způsobený podvědomím nebo různými vnějšími faktory. Ne vždy má naše špatné rozpoložení hlubší důvod, někdy je nám prostě smutno a musíme si touto epizodou projít. Nemá cenu se snažit naše emoce potlačit nebo změnit, někdy je naopak nejlepším lékem své tělo poslechnout a jen se zabalit do deky s teplým čajem, pustit si klidnou hudbu a nesnažit se se něčím rozveselit.

Deprese je však něco úplně jiného. Epizody lidí trpících depresí jsou mnohem vážnější, delší a obtížnější. Dokáže je to zcela vyřadit z provozu, prožívají silné pocity beznaděje, někteří tíhnou až k sebevražedným tendencím. Proto je třeba toto psychické onemocnění nebanalizovat a snažit se těmto lidem pomoct či je podpořit při hledání odborné pomoci.

Co pomáhá nejlépe a jak s tím souvisí lysohlávky?

Snažte se s danou osobou komunikovat a zjistit, co je potěší nejvíc. Někteří ocení zájem, utěšování a péči, jiní naopak potřebují klid. Lysohlávky se k tématu deprese vážou tím, že ji mohou vyléčit. Obsahují totiž psilocybin, který pomáhá se uvolnit a povznést se nad beznadějnost, kterou pacienti cítí. V přehnaném množství způsobuje halucinace a uvolní nás trochu příliš, ale v malých dávkách má pozitivní účinky.

Díky psilocybinu je mozek pružnější a tím se lépe vymaní ze strnulosti, kterou s sebou depresivní epizody přináší. Účinky by mohly být patrné již po několika týdnech, což je skvělou zprávou a mohlo by to mít zásadní vliv na léčbu depresí.

Komentářů

komentáře