Kajínek je venku. Co bude následovat a jak se může vrátit rychle zpět za mříže?A je to tady. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal milost pro Jiřího Kajínka. Tu Hrad zrovna odesílá na ministerstvo spravedlnosti, které propuštění Jiřího Kajínka z rýnovické věznice vyřídí. Ačkoliv prezident v minulosti deklaroval, že milost bude udělovat jen v přesně vymezených humanitárních důvodech a nikoliv pachatelům násilných trestných činů, dočkal se omilostnění i nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, odsouzený za pokus o vraždu a dvojnásobnou nájemnou vraždu.

A je venku

Netrvalo dlouho a dokument, který po 23 letech zajistí propuštění Kajínka z vězení byl v úterý před polednem podle Ovčáčka odeslán na ministerstvo spravedlnosti, které zajistí propuštění Kajínka z rýnovické věznice na Jablonecku, kde si svůj trest odpykává. O propuštění Kajínka se prezident Zeman podle svého mluvčího radil i s odborníky i z řad policie a úkladně tento krok zvažoval.

Kajínek byl odsouzen 23. června 1998. Doživotí dostal za to, že v roce 1993 zastřelil poblíž věznice Bory v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše, druhý osobní strážce střelbu přežil. Do povědomí širší veřejnosti se dostal v roce 2000 útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. Jeho žádost o obnovu procesu zamítl Vrchní soud i Ústavní soud. V roce 2010 měl premiéru film natočený na motivy jeho příběhu.

Může rychle zpět za mříže

Pokud Kajínek něco provede a stačí i obyčejná klukovin a, tak se bude stěhovat zpátky za míře. Protože součástí podmínek milosti je i sedmiletá podmínka, kterou bude mít po propuštění z vězení Kajínek mít. Co bude Kajínek dělat? Podívejte se do naší fotogalerie.

loading…


 

 

 

 

Komentářů

komentáře