Jak jsem se dostal do dluhové pasti (příběh)Zaujal mě tento článek o finanční gramotnosti – sám totiž patřím mezi ty, kteří se kvůli jejímu nedostatku dostali do potíží. Možná vás zaujme můj příběh, který je sice smutný, nicméně může být pro mnoho lidí poučný a třeba si z něho vezmou příklad. 

Na začátku stála malá mikropůjčka 

Na samotném začátku potíží, do nichž jsem se úplně zbytečně dostal, stála obyčejná malá půjčka od jedné ze známých nebankovních společností, které nabízí první půjčky bez úroku. Všiml jsem si, že takových nabídek je na trhu spousta a od známých jsem věděl, že nejde o žádný podvod. Půjčku jsem si vzal z důvodu porouchané pračky (neměli jsme doma dost peněz na její rychlou opravu), a protože nešlo o žádnou obří částku, využil jsem nabídky na první půjčku zdarma. Tu jsem pak včas řádně splatil, takže potud bylo vše v naprostém pořádku. 

Velkou chybou byl úvěr na vánoční dárky 

Bohužel ona první půjčka zdarma mě tak trochu namlsala a najednou jsem přestal být tolik opatrný a rozhodl se pro další úvěr, tentokrát na vánoční dárky. Manželka má jen velmi nízký příjem a dohromady si nemůžeme moc vyskakovat – já jsem ale chtěl, abychom tentokrát měli luxusní Vánoce. Chtěl jsem dětem dopřát nové mobily a další věci, manželce oblečení a kosmetiku atd. Rozhodl jsem se tak pro nový úvěr a po dobré zkušenosti s již zmíněnou SMS půjčkou jsem se znovu obrátil na stejnou společnost. To ovšem byla kardinální chyba. 

Vůbec jsem si totiž neuvědomil, jak zbytečně vysoké jsou u opakované půjčky poplatky, jak extrémní je u ní RPSN, nebo jaké jsou pokuty za – byť jen jednodenní – zpoždění se splátkou. Myslel jsem hlavně na to, jak ženě a dětem udělám radost a vůbec neřešil, co přijde po Novém roce. A bohužel, nic dobrého to nebylo.

Nastaly komplikace a udělal jsem další přešlapy

Vánoce sice byly krásné a všichni jsme si je užili, nicméně po nich přišlo vystřízlivění a souboj s tvrdou realitou. Manželka přišla o práci, a tak jsme se dostali do obtížné situace – sotva jsme zvládali platit nájem a veškeré nezbytné výdaje. Na splátky půjčky už mi prostě nezbývalo a bohužel úvěrová společnost zrovna vstřícná nebyla. Začaly mi tak naskakovat sankce a vše mi přerostlo přes hlavu. Půjčku jsem už vůbec nedokázal splácet, a tak jsem udělal další velkou chybu – sjednal jsem si další nebankovní úvěr, tentokrát ještě větší. Bohužel i ten jsem po nějaké době přestal zvládat splácet a dostal se tak do situace, do které jsem si myslel, že se nikdy nedostanu.

Vše skončilo až exekucí, nyní čekám na schválení oddlužení 

Vždy jsem na lidi s exekucí pohlížel jako na ty, kteří neumějí hospodařit s penězi, a vůbec mi jich nebylo líto. Najednou jsem se ale stal jedním z nich – jako první přišla exekuce na účet, ze které jsem byl docela v šoku. Klasicky jsem si v mobilu kontroloval stav účtu a najednou jsem uviděl, že je v mínusu. Naštěstí mi v bance ze zákona museli vyplatit alespoň dvojnásobek životního minima, i tak jsme ale měli co dělat, abychom situaci nějak zvládli. 

Musel jsem začít ihned řešit, co bude dál. Naštěstí nám pomohli v jedné bezplatné dluhové poradně, kde se na podobné případy specializují. Poradili mi podat si návrh na povolení oddlužení (osobní bankrot) a po mém souhlasu mi ho i sepsali. Za to jsem jim nesmírně vděčný – v dluhové poradně mi vysvětlili i spoustu dalších věcí ohledně financí a chyb, které jsem udělal. 

Aktuálně je moje situace taková, že čekám na rozhodnutí soudu, zda mi bude povoleno oddlužení. Pokud ano, bude to pro mě a moji rodinu velká výhra – nebudeme už se muset bát exekutorů, navíc nejpozději do pěti let budu tzv. čistý, neboli bez dluhů. Závěrem bych chtěl všem čtenářům doporučit jednu věc – nikdy si neberte půjčky, pokud je nezbytně nepotřebujete. Pokud ano, důkladně si prostudujte podmínky, případně koukněte na různé srovnávače půjček (pujckyhned.cz, coolpujcky.cz). Já jsem se tímto bohužel neřídil, a tak mám nyní dluhy. Jsem si ale jistý, že vše dopadne dobře a nejpozději do pěti let se všech dluhů jednou provždy zbavím.  

 

Radek

 

 

 

 

Komentářů

komentáře