Hygge: severská cesta ke štěstíNejprve je třeba si říct, co slovíčko hygge znamená. Pochází z Dánska, kde dny jsou krátké a počasí často jen pro ty nejotrlejší. Zima u nich neznamená náš prosincový snížek, který se přičiněním dopravních vozidel po pár dnech změní v šedé bláto. Pro ně jsou zimní měsíce plné tmy, třeskuté zimy a vánic, jež jsou schopné vyřadit z provozu celá města. Nejednomu z nás by z té představy bylo do breku. O tom však hygge je!

Najít si na všem tom negativním i něco pozitivního, zpříjemnit si nepříjemné. Tento styl života si postupně oblíbili i národy, které těmito podmínkami netrpí, neboť kde koho oslovila pohoda, kterou s sebou tento životní styl přináší. Hygge znamená schopnost ocenit maličkosti, vytěžit z každodenních činností co nejvíce radosti. I hrníček čaje po ránu se najednou stává zážitkem. Jakmile se vám podaří zpomalit a začít si vychutnávat tyto maličkosti, zjistíte, že se vám uleví.

Bonusem je i fakt, že tento životní styl definitivně nepatří mezi ty, které vám vyluxují peněženku. K jeho nastolení vám postačí koupě dobré knihy, uspořádání večírku pro kruh vašich nejbližších přátel či posezení u krbu. Ve všem zlém se najde špetka dobra, na to je důležité nezapomínat. Je venku tma? Skvělé, můžete si zapálit svíčky! Jakmile dosáhnete klidu v mysli a nenecháte se rozhodit kdejakou maličkostí, pak vám blahopřeji, dosáhli jste hygge.

Příklady, jak si zpohodlnit den

Prvním krokem je zpomalit, druhým zpříjemnit si prostředí, ve kterém žijete. Nebojte se investovat do huňatého svetru, teplé deky a voňavé svíčky. Nic nemá víc zklidňující účinek než příjemná nevtíravá vůně.

Pak už jen postačí volba toho správného teplého nápoje, chutného jídla a příjemné zábavy. Ať už se rozhodnete trávit čas o samotě při skládání puzzle, poslouchání hudby či malování, nebo se svými přáteli a rodinou, je to správně. Dokud váš čas využíváte kvalitně a pomáhá vám to udržet úsměv na tváři, splňujete tím podstatu hygge.

Komentářů

komentáře