Etiketa: pomalu vymírající nebo stále trendy









Nauka o dobrých mravech zní samo o sobě dosti zastarale, avšak slušnost by neměla být přežitkem nýbrž normou. Jak se k sobě chováme a navzájem si ukazujeme respekt, je pro navazování vztahů zcela klíčové. Řeč není pouze o tom, zdali vám chlapec nabídne rámě či vám odsune židli, jedná se i o pouhé pozdravy. V dětském věku nám je vtloukáváno, že kamkoliv přijdeme, musíme hezky pozdravit.

Časem však zjistíme, že pouze pozdravit nestačí. S nástupem do školy se dostáváme do prostředí, kde se musíme naučit ukazovat respekt a úctu k vyučujícím, čímž se myslí vštěpit si řádná oslovení, slušně se v jejich přítomnosti vyjadřovat a správně formulovat naše dotazy. Čím jsme starší, tím se nároky stupňují. Kdo podává ruku první, koho představit jako prvního či jak koncipovat řeč těla, to všechno je třeba alespoň základně ovládat. Může to mít velký vliv na to, jestli danou osobu zaujmeme nebo odradíme. Obzvlášť starší generace a lidé na vysoké pozici si všímají vystupování druhých a tvoří si tak celkové mínění o tom, jací jsou.

Etiketa v 21. století

V dnešní době se těžko dodržují pravidla zavedená ve středověku, přesto by se na ně stále měl brát ohled. Ještě nikdy se nestalo, že by se slečna urazila po tom, co jí chlapec po schůzce navlékl kabát a nabídl se, že jídlo zaplatí. Když už to tedy motivací pro dodržování těchto pravidel nejsou mravní zásady, nechť jsou to plusové body na rande.

V dnešní době se dobré mravy mohou projevovat různými způsoby. Z pohledu moderní etikety jsou velice problematické telefony. Lidé na schůzkách neustále kontrolují zprávy a nevědomky tím dávají druhé osobě najevo svůj nezájem. To samé s chytrými hodinkami. Hození očkem na jejich displej kdykoliv nám přijde oznámení, může působit velice neslušně. Zkuste proto na příští kávě s kamarádkou mobil zandat do tašky a užít si schůzku bez něj.

Komentářů

komentáře