Do 30 let prý Evropu stoprocentně zasáhne tsunami. Jak se na ni připravit?







Tsunami pro přímořská města představují velkou hrozbu, jelikož po jejím ničivém příchodu jen málokdo zůstane naživu a většina budov je proměněna v trosky. Nejprve je třeba si ujasnit, co tsunami vlastně je. Mnoho lidí se domnívá, že se jedná o velkou vysokou vlnu, která smete všechno, co jí stojí v cestě. Opak je však pravdou, tsunami kolikrát mohou dosáhnout pouhých 30 cm a stejně napáchat mnoho škody.

Nejde totiž ani tolik o výšku jako o délku vlny. Rychlost se pak kolikrát může pohybovat až neuvěřitelných 300 km/h a je skutečně ničivá. Podle několika průzkumů OSN je třeba se začít připravovat na variantu, že Středozemní moře je dost možná jednou z budoucích lokalit, kde tsunami zasáhne. Do programu se zapojilo mnoho měst a jejich síť se stále rozšiřuje. Protože nejlepším zabráněním hrozivějších následků je právě dobrá příprava.

Jak se zachovat, když se vlna blíží?

Jelikož se nejedná o přírodní jev nám cizí, v průběhu let již byl vytvořen určitý vzorec. Tsunami se vyznačuje především odlivem, kdy se z pláží postupně stahuje voda zpět do moře. Často se říká, že také bublá a vře. Je třeba se příliš nezdržovat a nechat vše nepotřebné stranou, protože by vás jejich přeprava zbytečně zdržovala. Samozřejmě zkuste uvědomit ostatní a nejlépe se i postarat o to, aby to bylo odvysíláno veřejnými médii, což by mohlo značně pomoct s evakuací. Snažte se z města zmizet co nejdříve na nějaké vyvýšené místo v okolí, kde byste se mohli ničivosti oceánu vyhnout.

Důvodem, proč se OSN obává budoucího zásahu tsunami v Evropě, je stále rychlejší tání ledovců a přibývání vody. Mějte se proto na pozoru a bedlivě sledujte zprávy, zejména pokud žijete poblíž rozhlehlé vodní plochy jako je Středozemní moře. Mohli by vám to zachránit život.

VIDEO:

Komentářů

komentáře