Co za chyby lidi nejčastěji dělají při mrazení potravin a čeho se vyvarovat









Zamražení jídla nám mnohokrát pomohlo uspořit čas a prodloužit životnost připraveného jídla. Díky mrazáku máme možnost si sezónní produkty uchovat na později, aniž by přitom přišly o chuť nebo kvalitu. Častokrát se však dopouštíme chyb, které nás mohou ohrozit na zdraví. Jaké chyby to jsou a čím jim předejít?

Zamrazení potravin, které k tomu nejsou určeny

Vzhledem k supermarketové nabídce mražených hotových jídel, zeleniny, ovoce i masa získáváme na dojmu, že do mrazáku můžeme dát prakticky cokoliv. Ne vždy tím však zachováme jejich strukturu a při rozmrazení dojde ke změně chuti a kvality. Na vině je voda, která se při poklesu teploty pod nulu rozpíná a dochází tak k porušení buněčných stěn.

Špatně zabalené potraviny

Při uložení potravin do mrazáku se po čase stane, že se jejich povrch pokryje ledem. Pokud jídlo řádně nezabalíme do fólie či nedáte do pytlíku, můžeme tím potravinu narušit. Při snaze ji upravit budeme mít o starost více, neboť z ní musíme nejprve odstranit krystalky ledu, a až poté ji vařit.

Rozmrazování jídel při pokojové teplotě

Ve většině případů tím nic nezkazíme, avšak v případě masa tím ohrožujeme své zdraví. Jak je známo, při práci s masem musíme být obzvlášť opatrní, jelikož syrové maso obsahuje řadu bakterií, a při jejich pozření si koledujeme o salmonelu a jiné zažívací potíže. Proto při zacházení s masem musíme používat jiné prkénko a nůž, které pak důsledně umyjeme. I v případě rozmrazování musíte být na pozoru. V případě, že maso necháme delší dobu v pokojové teplotě, dochází k tvorbě bakterií. Vzhledem k tomu, že se maso rozmrazuje i několik hodin, střed může být po dvou hodinách stále zamrzlý, zatímco okraje jsou zbytečně dlouhou dobu v teple a potravina se začíná kazit. Radši si proto nechme více času před jeho přípravou a maso rozmrazme v lednici.

Komentářů

komentáře