
Příroda nás s podobnými událostmi nepřestává udivovat. Mravenci v tomto případě pronikli do čtečky Mariany Vieiry a nakoupili hned několik knih. Twitter příspěvek o této nehodě pak sklidil obrovský ohlas. Zvířata v kombinaci s lidskými technologiemi dokážou hotové divy. Svou přirozenou tendencí se přizpůsobit vzniklo mnoho úsměvných historek, ale zároveň to ukazuje na již ne tak úsměvnou situaci.
Tím, že přestáváme respektovat hranice životního prostředí, jsou ostatní žijící tvorové nuceni ustupovat a snažit se si zvyknout na stále rostoucí globalizaci. Důsledkem jsou pak medvědi, kteří prohrabávají kontejnery, nebo opice, jež pomocí různých vylomenin odvádí pozornost turistů a následně je okrádají. Bohužel tato zvířata by v tuto chvíli bez lidí nepřežila, neboť to funguje stejně jako u domácích mazlíčků.
Ačkoliv váš pejsek má za předky mohutné vlky, kteří museli pro přežití lovit, bojovat a žít v krutých podmínkách, bez vašeho dohledu by nepřežil ani týden. Příliš si zvyknul na teplý pelíšek, každodenní přísun granulí obohacený o všechny možné živiny a neustálou pozornost. Mravenci ve čtečce naštěstí nejsou připomínkou lidské nadvlády nebo ovlivňování jejich životů, avšak spadá to do kategorie zvíře v kontaktu s lidmi. A s tím souvisí i jejich vyhynutí. Mnoho druhů již vymřelo naší neopatrností a jedná se o chyby, které už jen tak napravit nedokážeme.
Co se stane se zvířaty chovanými v zajetí?
Otázka pomoci ohroženým druhům je sama o sobě velmi komplikovaná. Jak jsem výše zmiňovala, jakmile se do přirozeného běhu přírody vmísí lidská ruka, zničí celou zákonitost; silnější přežije. V některých případech je těmto druhům dáno, aby vyhynuly, neboť se nedokázaly přizpůsobit.
Co když ale tato zvířata umírají především kvůli nám? Jak se pak tato situace dá řešit? Když se pokusíme vzít několik kousků daného druhu do ústraní a dopřát jim stárnutí v bezpečí klece a pravidelného přísunu jídla, připravíme je o možnost žít v divočině. S chováním v zajetí totiž plyne riziko, že pak bez lidské pomoci nepřežijí.