6 věcí, které dělají jen egoisti! Patříte mezi ně?







Egoismus je prakticky jen odbornější název pro sobectví. Osoba trpící touto vlastností, nebo chcete-li nemocí, se cítí nadřazená vůči ostatním a jedná pouze ve vlastní prospěch, kolikrát i na úkor druhých. Je však důležité si to neplést s dostatkem sebevědomím, protože člověk s vírou v samu sebe a sobec jsou dvě různé věci. Když si věříme, podporuje to rozvoj našich schopností, a pomáhá nám to dosáhnout lepších výsledků, ale nemusí to být nutně na úkor někoho jiného.

Samozřejmě záleží i na faktorech, jako je míra sebevědomí, jak se vidíme, nebo co si myslíme o vzájemném postavení nás a jiné osoby. To, že někdo trpí egoismem, neznamená, že by vždy jednal bezcitně a sobecky, kolikrát se mu tímto směrem pouze ubíhají myšlenky, ale ve skutečnosti je nezrealizuje. Nevýhodou této vlastnosti je většinou menší počet lidí, kteří by s vámi ochotně trávili čas. Svou neustálou potřebou dělat věci po svém zabraňujete ostatním se vyjádřit, a po chvíli dělání jen toho, co chcete vy, to vaše přátele omrzí. Aby vztahy fungovaly správně, je třeba, aby byly založeny na kompromisech, respektu a vzájemném pochopení. Samozřejmě jsou i případy, kdy se spolu baví dva lidi, a jeden z nich drží v rukou otěže, zatímco ten druhý se musí neustále podřizovat, to je však na dohodě. Někomu to tak prostě vyhovuje, protože nerad rozhoduje, a nevadí mu, když to dělá někdo za něj.

Měli byste se změnit, aby vás okolí lépe přijímalo?

To je další otázka, kterou je potřeba probrat. I zde platí, že nejlepším řešením je zlatá střední cesta. Abyste zabránili ztrátě vztahů a neslušnému chování, je třeba své potřeby trochu krotit, zatnout zuby, a i přes značné úsilí se pokusit vzít v potaz důležitost ostatních názorů. Nemusíte se nutně měnit, ale je třeba se naučit dělat kompromisy, a uvidíte, že hned se budete cítit lépe.

Jaké jsou znaky, že trpíte egoismem? Odpověď je v galerii!

 

 

 

 

Komentářů

komentáře