V období karantény jsme byli připoutaní k obrazovkám v jednom kuse. Ať už to byla dopolední online výuka nebo pozdější hraní počítačových her. Někdy může být těžké si říct dost. Zkoušeli jste se někdy zamyslet nad tím, kolikrát za den si otevřeme mobil?
Podle průzkumů to může být až 300krát za den. Ono se to nezdá, ale kdybyste si sečetli čas, který strávíte u obrazovky, byli byste překvapeni. Ráno si zkontrolujete zprávy, pak si zapnete počítač kvůli škole, u toho projíždíte sociální sítě na mobilu, po výuce přijde televize, po televizi počítačové hry. Takže až se to ve finále sečte, možná bude spíš lepší změnit otázku; kolik času denně u obrazovky nestrávíte? Generace našich rodičů nebo prarodičů se s takovýmto problémem vůbec nemusela potýkat. Co se ale stane s námi, když jsme byli technologiemi prakticky odkojený?
Jak skoncovat s prokrastinací u počítače? Aplikace, které vám pomohou!
U mobilu čas vždy ubíhá jinak. Nejdříve si řekneme, že si potřebujeme vyhledat nějakou informaci, ale hele, někdo nám napsal. Rozkliknutím zprávy a odepsáním se stáváme součástí konverzace, aniž bychom si to uvědomili. A po hodině psaní s kamarádkou si uvědomíme, že jsme si vlastně potřebovali něco vyhledat. V tomhle je mobil neskutečně zrádný. Naše soustředěnost je bombardována upozorněními, aplikacemi a zprávami, které nám náš telefon bez ustání posílá, a strhává naši pozornost k nepotřebným věcem.
Tomu se pak říká prokrastinace. Odkládáme důležité úkoly a resty na dobu neurčitou, zatímco se oddáváme bezcílnému projíždění Instagramu, TikToku, Pinterestu, atd. Vzhledem k naší produktivitě a i zdraví je třeba s tím začít něco dělat. Obrazovky telefonů a počítačů podle mnoha studií škodí našemu organismu hned několika způsoby. Všeobecně je známo zhoršení zraku, ale ve skutečnosti je toho mnohem víc. Je proto nutné si čas strávený u technologií hlídat. Nevíte, jak byste to udělali a bojíte se, že to sami nezvládnete? Máme pro vás řešení.
Mrkněte do galerie!