
Otázkou, co stojí za mizením lodí v této oblasti, se zabývali vědci už dobrých pár let. Nikdo totiž nezvládal s jistotou říct, kdo nebo co to způsobuje. Oceán sám o sobě je jedno z nejzáhadnějších a nejnebezpečnějších míst na této planetě. Proč? Možná jste to nevěděli, ale většina této vodní plochy není prozkoumána. Když se řekne oceán, vybaví se vám pořady, které chodí na BBC nebo PrimaZoom kde plavou rybičky okolo korálových útesů, všude svítí sluníčko a hraje to tam barvami.
Delfíni si skáčou ve vlnách, velryby s mláďaty vyfukují vodu a vše vás přímo láká si vzít šnorchl, brýle, a jít se s nimi potápět. Ale ne každý si je vědom té druhé stránky. Kdybyste se podívali do větší hloubky, dejme tomu pár kilometrů pod hladinou, zježily by se vám chlupy na zátylku. Tam se totiž sluníčko nikdy nepodívalo, na dně se povaluje vše, co se sem postupně potopilo, a místní obyvatelé taky nejsou nejpřívětivější. Sice se díky jejich fluorescentním šupinám, prapodivně vypadající struktuře těla a někdy i průhledné pokožce jedná o úchvatnou podívanou, ale také tu jsou různé murény, úhoři, a mnohem horší věci.
Co vše se může pod hladinou skrývat?
Touto otázkou se zabývá téměř každý. Vezměte si třeba slavné jezero Loch Ness a jeho příšeru. A to se jedná jen o jezero. Co pak teprve takový oceán, který pokrývá většinu naší planety. Je tam tolik místa, a takové spektrum různých podmínek, že je těžké si nepřipustit, že organismy, které jsme měli za dávno vyhynulé, by si zde přeci jen nenašli nějakou skrýš. Spousta lidí si už od dávných dob myslela, že to je i případ Bermudského trojúhelníku. Protože co jiného, než nějaká obrovská příšera, by bylo schopné beze stop zničit tolik lodí, aniž by po nich zůstaly nějaké stopy. Avšak nedávný výzkum ukázal pravdu, kterou nikdo nečekal.
Jestli tě to zajímá, mrkni do galerie!