
Mayové jsou bývalí obyvatelé Yucatánského poloostrovu, kteří žili zhruba mezi lety 2500 př. n. l. a 1600 n. l. Spolu s Inky se řadí k velice vyspělým civilizacím tamní doby a během jejich působení došlo k velkému rozvoji na poli matematiky, astronomie a architektury.
Mayský kalendář byl dokonce z mnoha hledisek přesnější než náš současný. Ačkoliv se Řekové a Římani uvádí jako prakticky nejvyspělejší národy (do této skupiny se řadí také Egypťané), na rozdíl od Mayů neznali nulu a v matematice ji nepoužívali. A jak bylo již řečeno výše, ani astronomie jim nebyla cizí. Znali délku cyklu oběhu Měsíce a dokázali spočítat hvězdný rok. Když se to vezme kolem a kolem, mayská civilizace přinesla naší společnosti mnohá pozitiva a její odkaz trvá dodnes. Co tedy způsobilo její pád?
Éra španělských dobyvatelů
Za mnohé zániky národů Střední a Jižní Ameriky mohly objevitelské plavby a množství chorob, které s sebou námořníci přivezli. Tamní obyvatelé byli týráni, zabíjeni a znásilňováni pro drahé kovy a suroviny, které se v Evropě nenacházely. Za pád mayské civilizace však výjimečně nemohli španělští dobyvatelé, nýbrž tichý zabiják jménem rtuť. Ta kdysi byla součástí barev, které se používaly na dekoraci stěn a keramiky.
Mohla se tak dostat do vody a kontaminovat celé město. Sama rtuť nebyla ničím zvláštním, avšak nacházela se v červeném pigmentu rumělky, jíž si Mayové nadevše cenili. Tato látka pro ně byla dokonce posvátná, naneštěstí kvůli obsahu rtuti byla i vysoce toxická. Otrava rtuti postihuje nervový systém, játra a ledviny, Mayové se tak pomalu nevědomky zabíjeli svým přičiněním. Dokonce i po všech těch letech si vědci musí dávat pozor při prohledávání těchto oblastí, neboť riziko je zde stále velké. Stejně jako radiace kontaminace rtuti není krátkodobá záležitost.