Víte, že vás mohou špehovat i nabíječky telefonu? Experti varují.

zdroj foto: facebook.com, instagram.com , upravená koláž: fasteer.cz, využití umělé inteligence





Cestujete často a potřebujete si na letišti, v kavárně nebo hotelu rychle dobít telefon? Možná si dvakrát rozmyslíte, než svůj mobil připojíte k veřejně dostupnému USB portu. Existuje totiž skryté nebezpečí nazývané „juice-jacking“. Jde o typ kybernetického útoku, při kterém hacker infikuje veřejně dostupný USB port nebo nabíjecí stanici škodlivým kódem. Jakmile pak k takovému portu připojíte své zařízení, může se do něj zcela nepozorovaně dostat malware. V horších případech může dojít dokonce ke krádeži velmi citlivých údajů, jako jsou například vaše přihlašovací údaje do internetového bankovnictví nebo jiné osobní informace. Proto je na místě obezřetnost a dodržování základních bezpečnostních zásad, abyste se nestali obětí tohoto záludného útoku.

  • Článek varuje před „juice-jackingem“, typem kybernetického útoku, který využívá veřejné USB nabíječky k infikování zařízení malwarem.
  • Vysvětluje, proč je tento útok nebezpečný a jak může vést ke krádeži citlivých dat, a zdůrazňuje, že riziko se týká i hotelových zásuvek.
  • Nabízí praktické rady a doporučení, jak se před tímto typem útoku chránit, včetně používání vlastních adaptérů a powerbank.

Jak se vyhnout skryté hrozbě

Před tímto typem útoku varuje i americká Federální komise pro komunikace (FCC), která zdůrazňuje, že rizikové mohou být i zdánlivě bezpečné zásuvky v hotelovém pokoji nebo v lobby. Určitě si vybavíte situaci, kdy na letišti nebo v hotelu vidíte veřejné nabíjecí porty obsypané netrpělivými uživateli, kteří spěchají s dobitím svých zařízení. Klíčové je však si uvědomit, že nikdy nevíte, jestli zrovna tento USB port není zneužitelný útočníky, kteří na něj čekají.

Radek Šichtanc, bezpečnostní ředitel společnosti O2, už před časem pro magazín Chip potvrdil, že ačkoliv se nejedná o extrémně běžný typ útoku, opatrnost je rozhodně na místě. „Pokud už musíte zařízení dobíjet mimo domov, je důležité držet se určitých zásad,“ dodal Šichtanc, čímž podtrhl nutnost preventivních opatření. To znamená, že i když se s tímto útokem nesetkáváte denně, riziko existuje a je potřeba ho brát vážně.

Nejlepší prevencí je zcela se vyhýbat neznámým USB portům a nabíjecím stanicím. Mnohem bezpečnější variantou je použití běžné elektrické zásuvky – samozřejmě s vlastním, důvěryhodným adaptérem a kabelem. Tímto způsobem zajistíte, že data mezi vaším zařízením a nabíjecím zdrojem neproudí, což eliminuje riziko přenosu škodlivého softwaru. Jde o jednoduché, ale velmi účinné řešení.

Ideálním řešením pro nabíjení v terénu je pak powerbanka. Dnes už lze pořídit velmi kompaktní, kapesní varianty s kapacitou kolem i 10 000 mAh, což pohodlně vystačí na několik nabití telefonu. K dostání jsou i výkonné modely schopné nabít nejen smartphone, ale i tablet či notebook. Powerbanka tak představuje nezávislý a bezpečný zdroj energie, který vám umožní vyhnout se pochybným veřejným nabíječkám.

Článek pokračuje v galerii níže

Zdroj: facebook.com, instagram.com, pro rešerši a text byla využita umělá inteligence.

 

 

 

 

Komentářů

komentáře