Ve vyschlé nádrži byla objevena osada stará 3400 let







I špatné věci jsou k něčemu dobré. Díky extrémnímu suchu v Iráku klesla hladina vody v mosulské nádrži natolik, že odhalila pozůstatky starověkého města, které by podle archeologů mohly spadat až do starověké říše Mitanni. Nejedná se tedy o příliš dobré zprávy pro tamní obyvatelstvo, jež kvůli teplému počasí přišlo o své zásoby vody, ale pro archeology je to neuvěřitelný nález. Neúnosné vedro sužuje zejména jih Iráku po dobu několika měsíců, tudíž bylo potřeba, aby se z mosulské nádrže odčerpala voda pro potřeby lidí žijících v okolí.

Tento krok měl zejména zabránit vysychání úrody. Díky vypuštění velkého množství vody se tak přímo před zraky archeologů otevřela tato rozpadlá starověká metropole, která by podle odhadů mohla být pozůstatky města Zakhiku. O její existenci se vědělo již dříve, avšak než byla řádně prozkoumána, pohltila ji voda. Z obav, že by se historie mohla opakovat, vyrazil německo-kurdský archeologický tým tuto ruinu obhlédnout, než ji zase pohřbí voda.

Než si však řekneme, jaké poklady a zajímavosti byly nalezeny, je třeba si nejprve objasnit základní znalosti království Mitanni. Rozkládalo se na území dnešní Mezopotámie zhruba v 15. – 14. stol. př. n. l. Bylo vedeno válečnou šlechtou a na okolní státy mělo patrný vliv. Zaniklo zhruba okolo roku 1200 př. n. l. za neznámých okolností.

Co archeologové v nádrži našli?

K jejich překvapení bylo mnoho zdí ve velice dobrém stavu a to navzdory jejich dlouhému pobytu na slunci a pod vodou. Díky tomu, že bylo město již objeveno dříve, nebylo těžké ho během poměrně krátké doby úspěšně zmapovat a určit polohu paláce a větších budov. Nejvýznamnějším nálezem pak bylo pět keramických nádob se stovkami klínopisných tabulek. Pro budoucí výzkumy se archeologové rozhodli ruinu pokrýt fólií a štěrkem, což by ji mělo zachovat v dobrém stavu.

Komentářů

komentáře