Toxicita, hoaxy a fake news: uživatelé TikToku vystaveni vážné hrozbě









Navzdory opatřením a možnostem, které tato aplikace ve snaze zabránit nepříjemným situacím poskytuje, jsou problémy na Tiktoku čím dál závažnější. Již v dobách dřívější verze Musical.ly jsme se mohli setkat s šikanou či vydíráním, avšak díky tomu, že v současnosti platformu navštíví okolo půl miliardy lidí měsíčně, problém nabývá globálního rozměru. Obětmi jsou hlavně děti, jež nemají zcela vyvinutý filtr vůči případnému nebezpečí.

Tím, že zorientování se na aplikaci není těžké a ovládání už vůbec ne, láká tato platforma mnoho lidí ke stažení. Tzv. FYP (for you page, algoritmem vybraná videa na základě toho, co se vám líbí) není nijak filtrovaná a k dětem se dostává jak sexuální, tak násilný obsah. S probíhající válkou na Ukrajině je toto riziko skutečně velké a navzdory tomu, že můžete video shodit do složky „nemám zájem”, stále se na něj chtě nechtě podíváte.

Na Tiktoku také dochází k otevřené šikaně, sexismu, urážkám a rasismu. Většina z nenávistných komentářů je naštěstí automaticky smazána a agresivním uživatelům je odebrán přístup. Ne vždy se však narušitele podaří vyhmátnout a tak stále čas od času můžete narazit na vulgární obsah.

Jak narušuje Tiktok své dospělé uživatele?

Zde je problémem spíš dezinformace. Podle průzkumu se zjistilo, že až dvacet procent videí, které se vám dostanou na FYP, podávají zavádějící nebo nepravdivá tvrzení. Mladí lidé doufají, že si rozšíří obzory a skrze různé uživatele se dozví více o klimatu, válce na Ukrajině nebo politice.

Naneštěstí jsou krmeni hoaxy a těžko se rozeznává, kdo má pravdu a kdo se jen snaží získat více sledujících. Aplikace se s tím snaží bojovat, ale na to už je na platformě příliš účtů. Snažte se tedy být skeptičtí a nenechat se krmit lži.

Komentářů

komentáře