Terapie koněm aneb jak si ulevit od potlačených emocí







Animoterapie se v poslední době stala často využívanou metodou léčby letargických a depresivních stavů obyvatelů domova pro seniory. Dostat se do věku, kdy vaše tělo pomalu vypovídá službu a tendence uchylovat se k negativním myšlenkám jsou stále silnější, představuje pro mnoho lidí obrovskou psychickou zátěž. V domovech pro seniory se tento pocit může znásobit už jen tím, že pro  většinu z nich to je i místo, kde dožijí svůj život.

Musí se tedy spoléhat jen na návštěvy svých příbuzných či program, který jim připraví tamní pracovníci. A přesně tento přístup se snaží zaměstnanci těchto zařízení změnit. K životu totiž patří všechno, nejen mládí a pocity štěstí, nýbrž i postupné stárnutí a smíření se se svým odchodem. Proto se snaží pomocí různých workshopů a akcí zařídit, aby se senioři i na sklonku života cítili co nejlépe.

Ať už je vedou k objevení nových koníčků, pořádají zajímavé přednášky nebo jim umožňují kontakt s okolním světem skrze návštěvy školáckých pěveckých sborů. Dalším takovýmto projektem je právě animoterapie.

Jak setkání se zvířaty funguje?

Do programu zvířecí terapie jsou zapojována zvířata, která jsou neuvěřitelně přátelská a schopná s lidmi pracovat. Za pacienty přijdou až k posteli a buď jim pomáhají pouze svou přítomností, nebo kontaktem.

Někteří ze seniorů jsou v pokročilém stádiu demence a setkání jim pomůže se rozveselit. Návštěva zvířat pomáhá vytvořit vlídné domácké prostředí a zároveň pomáhá i fyzicky. Klienti domovů se s nimi mohou jít projít a hlazením rozvíjí jemnou motoriku. Některé z terapeutických zvířat s pacienty zůstávají trvale, jedná se třeba o andulky nebo psi. V případě poníků, již jsou také součástí programu, se bohužel jedná jen o návštěvy, ale i to pomáhá. Pro chovatele terapeutických zvířat se rovněž jedná o nezapomenutelný zážitek, neboť je těší radost, kterou do domovů pro seniory přináší.

Komentářů

komentáře