
Všemožné potvory a hmyz nám naše domácnosti obývali už od pradávna, někteří jsou horší, některých si ani nevšimneme. Pouhým okem není dvakrát lehké si jich všimnout, tudíž může být jejich likvidace krajně obtížná. Navíc většina je i odolná vůči změnám prostředí, aplikaci přípravků nebo pokusům o jejich zneškodnění. Ten parazit, o kterém se budeme bavit dneska, patří k jedněm z nejhouževnatějších, a potýká se s ním spousta domácností.
Jedná se o veš dětskou, pro mnohé matky nejhorší noční můra. Jejich potomci si tento hmyz nosí domů ze školek, škol, kroužků a táborů, nelze tomu zabránit. Jelikož je veš parazit, přenáší se velmi snadno. Stačí, aby si vedle sebe sedly, a veš si spokojeně přeleze do další hlavy. Živí se krví svého hostitele, kterou snadno získává z neustálého rozškrabávání hlavy. Člověk, který má tyto parazity v hlavě, se škrábe téměř neustále, proto není pro ně dvakrát obtížné se uživit. Během svého pobytu na našich hlavách naklade obrovské množství vajíček, jež nazýváme hnidy. Vzhledem k tomu, že se vyskytují i na našem oblečení, posteli nebo plyšácích, její likvidace je opravdu velmi obtížná.
Jak se jich zbavit jednou pro vždy?
Jednou pro vždy je možná silné slovo, protože vši snad ani nejde zahubit vzhledem k rychlosti a úspěšnosti jejich rozmnožování, ale tak alespoň na čas si od nich můžete odpočinout. Základem je vyprat a izolovat vše, čeho se nakažený dotknul. Tedy ne úplně všechno, ale hlavně tkaniny, látky a podobně. Veš sama o sobě přežít nedokáže, potřebuje ke svému fungování hostitele, proto je po praní potřeba důkladně vyčesat hlavu speciálním odvšivovacím hřebínkem, aby už neměla jak klást další vajíčka. Někdo doporučuje i aplikaci různých chemických přípravků, někomu naopak stačí manuální vyčesávání, protože jinak se jich nezbavíte.
Jak moc je veš odolná, a co na ní nejvíc zabírá? Odpověď najdeš v galerii!