Techniky vojáků pro rychlé usnutí. Fungují i na vás?







Nespavost je v době technologií častým fenoménem. S nadužíváním mobilních telefonů je mozek neustále v provozu a oči trpí vstřebáváním rychle se měnících vjemů z obrazovek. Mnoho lidí má ve zvyku si zprávy kontrolovat ještě těsně před usnutím, což je spánkový zabiják. Se spoustou neuzavřených záležitostí není snadné večer ulehnout s prázdnou hlavou a čistým svědomím. Častokrát ještě myslíme na to, co se nám ten den událo a co všechno musíme zítra zařídit. Zde je soubor pravidel a doporučení, kterými se řídí vojáci, aby byli schopní usnout i ve válečné vřavě za velice nekomfortních podmínek:

Pravidelný pohyb

Jistě se vám stalo, že jste po náročném sportovním výkonu spali „jako zabití”. Důvodem je, že tělo se při sportu příjemně unaví a usínání díky tomu netrvá dlouho. Je vědecky dokázáno, že lidé, kteří alespoň 150 minut týdně cvičí, mají kvalitnější spánek a usnou snáze.

Rozvrh a plánování

Připravte se na další den před tím, než jdete spát. Vyberte si oblečení, které si na sebe vezmete, a co si můžete zabalit, si zabalte. Pokud jdete spát s čistou hlavou, nestrávíte další hodiny převalováním a uvažováním nad dalším dnem.

Stlaní postele

Mnoho lidí tuto činnost podceňuje, ale pro náš mozek je to zásadní úkon. Navzdory tomu, že ne každý je pořádný, ustlaná postel potěší každého. Z mého pohledu se díky tomu vzezření celé ložnice pozitivně změní a vy se pak nemůžete dočkat, až večer pod provzdušněnou peřinu vklouznete.

Vyhnout se sedavému zaměstnání

Pokud náplň vaší práce představuje celodenní sezení v kanceláři, pokuste se tělu během přestávek dopřát menší procházky nebo protáhnutí. Páteř, záda i krk vám za to poděkují. Ne každý má však možnost během práce odejít a na hodinu se projít v přírodě. Nemusí se tedy nutně jednat o výlet, stačí, když do práce půjdete pěšky nebo při kouření obejdete blok.

Komentářů

komentáře