Tak po tomto zjištění už se vody z plastové lahve nikdy nenapijete!









Plast patřil za dob svého objevení k nejpopulárnějším výrobním hmotám. Vzpomeňme si třeba na Pelíšky, kde se velebí jeho vlastnost nerozbitnosti, která je sice v další minutě vyvrácena, ale rozhodně mi dáte za pravdu, když řeknu, že je přeci jen v tomhle ohledu lepší než sklo. Díky jeho flexibilitě a skladnosti se z něj vyrobilo mnoho výrobků, které dodnes hojně používáme. Bohužel má řadu negativních dopadů na naši planetu, a nejedná se o jen tak nějaký problém.

Ono když se to vezme, plastu za den spotřebujeme enormní množství. Nepomůže jen, když si nekoupíme mléko v plastu, ale v kartónu, i když každá byť jen malá změna přírodě prospěje. V plastových pytlících si běžně odnášíme pečivo, vyzvedáváme balíky, kupujeme oblečení, atd. A neškodíme tím jenom planetě, škodíme tím i nám. Tato látka sice imponuje skvělými vlastnostmi, ale bohužel není úplně snadno zlikvidovatelná. Díky dnešní době už se dá hovořit o jakési recyklaci, ale stále to není ono, protože spoustu zemí nespolupracuje, přitom právě ty by se měli produkci plastu snažit omezit co nejvíc. Bavíme se např. o Číně a podobným velmocím, kde se odpad vyhazuje přímo do moře, a o ekologickém uvažování není vůbec řeč.

Jak a čím je nám plast škodlivý?

Jeho odolnost je zezačátku výhodou, ale když už je výrobek použit a zahozen, je to spíše ke škodě. Papír se časem rozloží, ale plast? Kdepak. Určitě už jste někdy navštívili hřbitov odpadků, tam to máte hezky a názorně předvedené. Největším zlem je nadmíra užívání ochranných obalů, které bychom ve skutečnosti ani nemuseli použít. Stačilo by, kdyby se takové suroviny, jako je např. mouka, uchovávaly ve vacích, odkud by si je každý mohl přesypat do svých váčků podle potřeby. Šetřilo by to přírodu, a mohli bychom lépe regulovat množství.

Jestli vás zajímá, jak plast škodí lidskému tělu, pokračuj do galerie!

 

 

 

 

 

Komentářů

komentáře