
Třídenní velkolepé svatební oslavy amerického miliardáře a zakladatele Amazonu Jeffa Bezose s novinářkou Lauren Sánchezovou započaly v malebných Benátkách. Ačkoli se událost označuje za „svatbu století“, právní platnost obřadu, který je naplánován na pátek, zůstává v italském právním kontextu nejistá, informuje agentura Reuters. Tato okázalá akce v historickém srdci lagunového města však vyvolává značný odpor mezi místními demonstranty, kteří ji vnímají jako symbol komercializace a „prodeje“ města ultrabohatým. Benátky jsou tak svědky střetu luxusu a bohatství s hlasy nespokojenosti, které upozorňují na rostoucí sociální nerovnost a dopady masového turismu.
- Článek přibližuje detaily extravagantních svatebních oslav Jeffa Bezose a Lauren Sánchezové v Benátkách, včetně seznamu prominentních hostů.
- Zaměřuje se na kontroverze a protesty, které událost vyvolala, a na kritiku vnímání Benátek jako „zboží“ pro ultrabohaté.
- Popisuje také rozsah bezpečnostních opatření a finanční náklady spojené s touto „svatbou století“.
Světla ramp a stíny protestů: Bezosova svatba v Benátkách
Oslavy v Benátkách se odehrávají za mimořádně přísných bezpečnostních opatření, jejichž cílem je ochránit prominentní svatebčany před potenciálními protesty. Seznam hostů čítá jména z nejvyšších pater světového byznysu, showbyznysu a politiky. Mezi nejnovějšími příjezdy se objevili například miliardář Bill Gates, hollywoodský herec Orlando Bloom nebo dokonce jordánská královna. Ti se připojili k již dříve dorazivším osobnostem, jako jsou Oprah Winfreyová, Kris Jennerová a sestry Kim a Khloe Kardashianovy. Ani dcera bývalého amerického prezidenta Ivanka Trumpová s manželem Jaredem Kushnerem nechybí, a svůj pobyt v Benátkách využili k prohlídkám památek a nakupování.
Celá akce je odhadována na zhruba 50 milionů dolarů (přes miliardu korun) a očekává se účast 200 až 250 nejvýznamnějších osobností. Takto rozsáhlá a nákladná událost pochopitelně vyvolala intenzivní debatu o jejím dopadu na Benátky, jedno z nejobdivovanějších měst na světě. Protestující vidí svatbu jako alarmující příklad toho, jak je město na laguně předáváno do rukou ultrabohatých, což vnímají jako prodej kulturního dědictví.
Hnutí „No Space for Bezos“ (Žádný prostor pro Bezose) proto plánuje několik protestních akcí. Už dnes jeden z aktivistů vylezl na stožár na Náměstí svatého Marka a rozvinul transparent s nápisem „Jedno procento zničí svět“, který jasně odkazuje na nejbohatší lidi planety a jejich vliv. Tyto protesty poukazují na rostoucí sociální nerovnost a komercializaci historických měst, která se stávají kulisami pro opulentní události.
Svatební hosté se dnes večer sešli v ambitu středověkého kostela Madonna dell’Orto, situovaného v centrální benátské čtvrti Cannaregio, který je domovem mistrovských děl malíře Tintoretta ze 16. století. Městská rada přistoupila k rázným opatřením a zakázala vstup pěším i lodím do okolí kostela v čase od 16:30 do půlnoci, aby zajistila naprosté soukromí a bezpečnost všech účastníků této exkluzivní recepce.
Článek pokračuje v galerii níže
Zdroj: facebook.com, instagram.com, pro rešerši a text byla využita umělá inteligence.