Stát chce sledovat, jaké internetové stránky navštěvujete. Co vše vyhláška obsahuje?









Návrh nové vyhlášky, který připravila ministerstva vnitra a průmyslu a obchodu, vyvolal bouřlivé reakce. Podle něj by poskytovatelé internetu museli povinně sledovat a ukládat seznam stránek, které uživatelé navštěvují. Odborníci na bezpečnost, právníci i sami operátoři tento krok ostře kritizují. Hovoří o bezprecedentním zásahu do soukromí, který připomíná totalitní praktiky.

Plán ministerstev rozpoutal diskuzi, protože by znamenal plošné monitorování online aktivit všech občanů. Novinky.cz již dříve upozornily na záměr státu shromažďovat data o navštívených webech, což má podle úřadů pomoci policii a zpravodajským službám. Oponenti však varují před nebezpečím masového špehování, na které by byli poskytovatelé internetu nuceni přistoupit.

  • Cíl návrhu: Usnadnit práci bezpečnostním složkám zaznamenáváním internetové historie uživatelů.
  • Reakce odborníků: Kritika plošného sběru dat jako zásahu do soukromí a přirovnání k Orwellovu Velkému bratrovi.
  • Technické detaily: Operátoři by měli uchovávat IP adresy a porty, což odhalí kompletní online stopy za půl roku.

Co návrh znamená v praxi

Podle Jiřího Grunda, šéfa Asociace provozovatelů mobilních sítí, jde o nenápadně vsunutý požadavek, který však odhaluje každý krok uživatele na internetu. „Stačí jedna věta v novele a najednou má stát přehled o všem, co jste za posledních šest měsíců na webu dělali,“ zdůraznil. Současné povinnosti operátorů se týkají jen základních údajů o připojení. Nově by ale museli evidovat i konkrétní cíle online aktivit.

Článek pokračuje v galerii níže.

 

 

 

 

Komentářů

komentáře