
Je jasné, že aby filmy měly velkou úspěšnost, je třeba do nich nacpat co nejvíc dramatickým okamžiků a akčních scén. Věděli jste však, že absolutní většina z nich by v realitě nebyla možná provést? Pokud jste absolvovali alespoň několik hodin fyziky a nepostrádáte selský rozum, akční filmy pro vás mohou představovat frašku. Pojďme si vzít nějakou scénu, na které bychom si to trochu přiblížili. Jedna z mých oblíbených, kterou můžeme vidět často, je záchrana vrtulníkem. Někdo padá vzduchem, protagonista nakloní celou helikoptéru tak, že boky směřují vzhůru k nebi, padající proletí helikoptérou, a náš nebojácný hrdina ho zachytí rukou.
Nebudeme si nic nalhávat, nikdo by nebyl schopný to tak vypočítat, ani natolik přemoct gravitaci. Ale tak akční filmy nejsou od toho, aby byli fyzikálně přesné. Mají do diváků vnést adrenalin a kompletně je vtáhnout do děje. A aby to dokázali, musí k tomu použít různých pomůcek, čímž dodají filmu na dramatičnosti. Dobrým příkladem je tzv. sugar glass. Věděli jste o něm? Ve filmech se využívají jako substituent opravdového skla. Pro mnoho kinematografických kousků je potřeba vytvořit ohromující efekt proraženého okna, vrhnuté sklenice o zeď, atd. Ale opravdové sklo by bylo příliš nebezpečné. Sugar glass se rozpadne mnohem rychleji a nezpůsobí žádnou zdravotnou újmu.
Čím dalším nás Holywood obelstil?
V tom je kouzlo filmu. V dnešní době nejsme schopni rozeznat realitu od počítačových efektů. Kupříkladu Hobbit, drak Šmak je ve skutečnosti herec potažený zeleným plátnem s body snímajícími pohyb, jehož pak počítač přetvořil do majestátního draka. Taky trpaslíci museli být speciálně upraveni, aby působili menší.
Jaké mýty jsou však skutečně absurdní? Odhalíme v galerii!