Víte, proč vlastně námořnictvo nosí bambulky na čepicích?









Uniformy jednotlivých jednotek armády se liší. Každá země má svůj specifický znak, vždy tomu tak bylo, je to potřebné k odlišení svých vojáků od protivníka. Za dob antických válek jste mohli vidět například helmy s žíněmi, ve středověku přilbice s chocholem a nakonec praktické přilby první světové války, které sice postrádaly okrasný vzhled, ale rozhodně byly praktičtější. Vojáci tím chtěli zastrašit své soupeře, nebo je jednoduše překonat rafinovaností své zbroje.

Hezkou zbroj měli ti, jež si ji mohli dovolit, a určitě to pomohlo snížit sebevědomí před soubojem. Bohužel se pak stávalo, že sice na venek souprava vypadala hezky, ale když přišlo na lámání chleba, k ničemu nebyla. Vždy se řešil zásadní problém, jestli je lepší zbroj těžká, která vás lépe ochrání, nebo jestli se nevyplatí spíš bojovníkovi umožnit svobodu v pohybu. Záleží dost na schopnostech vojáka, avšak u statisícového vojska se nedá myslet na individuální potřeby samostatné jednotky. Na vypracování ideální bojové tuniky je potřeba skutečného profesionála, protože tam vždy je něco, co se může pokazit, a tím ohrozit život svého majitele. Zbroje bohužel nikdy nebyla nějaká komfortní záležitost, a takové středověké brnění vážilo klidně i 30 kilogramů.

Význam jednotlivých symbolů

Proč vlastně mají lidé potřebu ostatní překonat ve vzhledu, když by se konkrétně u boje bylo lepší zrovna na tohle nezaměřovat? Jde o otázku hrdosti a respektu. Válečníci doufají, že když budou mít dostatečně hrůzostrašnou zbroj, protivníci se jich budou bát už dopředu. Ne vždy je však dobrý dojem užitečný nebo praktický. V mnoha filmech se už odehrál souboj mezi lépe připraveným, oděným i ozbrojeným, a úplným zoufalcem, a přeci jen to nějak ten zoufalec vyhrál.

Jaký symbol se však skrývá za bambulkami na čepici? Jestli tě to zajímá, mrkni do galerie!

 

 

 

 

Komentářů

komentáře