
Náš spánek je záhada sama o sobě. Obzvlášť, když se k tomu přidá neočekáváné probouzení spojené se specifickým časem. O studium spánku se snaží odborníci po celém světě, stále však není spousta věcí objasněna. Tak například naše sny. Ten sled vzpomínek, nápadů a podnětů, u kterých ani nevíme původ.
Vždy mě bavilo zkoumat, proč se mi třeba určité postavy nebo věci objevili v mém snění. Někdy jsem na ně během dne pomyslela, potkala je před barákem nebo o tom slyšela v jedné z vyučovacích hodin. Tak či onak je zajímavé si naše myšlenky čas od času zanalyzovat. Pokud máte s významem snů problémy, můžete si udělat výzkum na internetu nebo si koupit jednu z mnoha knížek, jež byly o této fázi noci napsány.
A proč se ze spaní probouzíme?
Někdy to má za důsledek vnější faktor. Může to být projíždějící auto za okny ložnice nebo například vrzající parkety. Tělo instinktivně zbystří a my se ze spaní probudíme. Není úplně na škodu mít takto pohotové reflexy, i když existují i takoví, kteří jsou schopni prospat i moment, kdy jim někdo šlápne na nohu. Co je však lepší, probouzet se při sebemenším zvuku nebo spát tvrdě jako poleno? V případě, že se vzbudíte za každých okolností, nejste schopni větší kontinuity hlubokého spánku a projeví se to na kvalitě odpočinku. Proto je někdy lepší zaspat všechno. Problémem to bylo spíš dříve, kdy se ponocovalo v lese nebo lovilo venku, protože jste se pak snáze vyhnuli nebezpečí.
Nyní je však nebezpečí minimální, tudíž se nemusíte strachovat o svůj život. Velký problém mívají doktoři s nočními službami. Musí být neustále připraveni se věnovat akutním případům, a během noci jsou pak buzeni a mají pošramocený režim. Znám mnoho zdravotníků, kterým se po mnoha letech práce kompletně narušil jejich spánek, a mají problémy s usínáním.
Co znamená u vás, když se večer probudíte? Zjistíš v galerii!