
Navzdory tomu, co nám říká naše tělo, někdy prostě není optimální doba jít vykonat svou potřebu. Buď jsme v prostředí, které nám to neumožňuje absencí toalety, nebo se jedná o nevhodnou dobu. Tak či onak, pokoušíme se to nějak vydržet. Jedná se však o věc zdraví škodlivou. Jako malí jsme ještě neměli dostatečně vyvinuté svěrače, které nám pomáhají moč zadržovat, proto jsme potřebu vykonávali téměř okamžitě. S postupem věku se však naučíme určitému sebeovládání a zvládáme své instinktivní chování držet na uzdě.
K životu se to rozhodně hodí, a naše tělo je ve skutečnosti schopné vydržet mnohem víc, než si myslíme. Třeba například co se týče jídla a pití, tam se téměř vůbec nedostáváme na své hranice. Průměrný člověk jí pětkrát denně, kolikrát už však vyčkává na další chod s kručením v žaludku, zatímco podle studií bychom dokázali přežít bez jídla zhruba šedesát dní. Záleží samozřejmě na jedinci, ale obecně se říká, že ztratit víc než čtyřicet procent své tělesné hmoty je pro člověka smrtelné. Dokazuje to však, že vůbec nemusíme jíst tak často, jak si myslíme. To samé platí i u tekutin, týden bez vody je pro nás stále ještě únosné, déle už by to však tělo nemuselo zvládnout.
Jaká je hranice, kterou bychom neměli překročit?
Samozřejmě to neznamená, že byste se měli pokoušet své tělo vypínat k takovým maximům, rozhodně se nejedná o zdravou věc. Z dobrých důvodů se radí jíst pětkrát denně, vypít dva litry vody a spát alespoň osm hodin. Náš organismus není nezničitelný, a musíme se o něj starat. Do těchto krajních mezí se dostávají převážně dobrodruzi nebo lidi, kteří nemají přístup k zdrojům potravy. Jejich tělo tím trpí, a ne vždy se může z těchto vypětí zotavit. Je třeba proto naší tělesné schránce naslouchat, a zbytečně ji netrápit.
Co se stane, když uděláte pravý opak? Dozvíte se v galerii!