Pandemie může být způsobena táním ledovců. Co nás čeká v budoucnu?







Jako tomu bylo v sci-fi filmech, kde vědci v touze po poznání a finančnímu zisku probrali něco, co nikdy nemělo být probráno, tak tomu bohužel je i ve skutečnosti. V tomto případě se však nejedná o krvežíznivé dinosaury, pradávné monstra apod., nýbrž o virus. Média nám při rozpuku COVID-19 podala zprávu, že důvodem těchto onemocnění jsou netopýři a ptáci, ale nejnovější výzkumy nabídly další alternativu.

Díky rozboru jezerních sedimentů jezera Hazen, které se pyšní titulem největší sladkovodní jezero na světě, by mohla pandemie pocházet z hmoty tajících ledovců. Je možné, že v ledu byly zamraženy zárodky viru a v důsledku globálního oteplování se uvolnily a dostaly ven. Nejčastěji napadají organismy žijící v okolí, které to následně přenášejí dál. Toto se nestalo poprvé, podobný případ byl zaznamenaný již v roce 2016. Na Sibiři následkem tání ledovců zemřelo malé dítě, které se nakazilo virem ze sobí mršiny. Ta byla původně zcela izolována v ledu, avšak postupně začala díky zvýšené teplotě tlít a riziko nákazy se zvyšovalo.

A rokem 2016 to nekončí…

Dalším zaznamenaným případem byl již rok 2014, kde se francouzským vědcům povedlo odkrýt obří virus a po 30 000 letech izolace v ledu ho učinit opět infekčním. Důsledky globální pandemie nám nikdy nebyly jasnější, než po roce karanténě v roce 2019 a 2020, proto je třeba brát tato rizika v potaz. Ačkoliv byl COVID-19 podle všeho výplodem netopýrů, v budoucnu by pandemii mohlo způsobit právě tání ledovců.

Naneštěstí se jedná o jev téměř nevyhnutelný, neboť pokud lidstvo nebude ochotné přistoupit na velké změny, globální oteplování samo nezmizí. Panují i teorie, že toto je jen součást koloběhu, kdy ledy mizí a po určité době dojde k obnově, s tím však nelze s jistotou počítat.

Komentářů

komentáře