Oblasti, které brzy zmizí z mapy. Jaké ostrovy čeká kompletní zatopení?









Se stále zhoršující se klimatickou situací naší planety není žádným překvapením, že tání ledovců afektuje některé ostrovy takovým způsobem, že pomalu přestávají existovat. V příštích 80 letech zmizí až 14 oblastí včetně Cookových ostrovů, Tuvalu nebo Seychel.

Do konce tohoto století panují obavy, že hladina moře se zvýší o několik metrů, což pro mnoho ostrovů bude kritické. Na nevyhnutelné se tamní obyvatelé připravují stavěním zdí a stěhováním se do vyšších oblastí. Francouzská Polynésie dokonce plánuje postavit plovoucí ostrovy, na kterých bude energie zajišťována větrnými a solárními elektrárnami. Které ostrovy nás brzy opustí?

Kiribati

Již v roce 2012 se prezident Kiribati pokoušel koupit půdu na Fidži, neboť věděl, co se s jeho ostrovem v dohledné době stane. Podle odhadů by se celá oblast v roce 2050 mohla nacházet pod vodou.

Šalamounovy ostrovy

Hladina zde stoupá zhruba po 8 milimetrech za rok. Od hlavního města ji dělí pouhých 6,6 metrů, proto zde tamní obyvatelé staví nové město, které bude sloužit pro případ evakuace.

Maledivy

Známá a oblíbená destinace je pomalu ale jistě zaplavována. Její poloha je bohužel natolik nešťastná, že v roce 2100 čerství novomanželé, kteří tvoří velkou část návštěvníků, nebudou moct ostrovy navštívit, neboť nebudou existovat.

Seychely

Mangrové lesy a korálové útesy, to vše je pohlcováno vodou, která zde stoupá nejrychleji za posledních 6000 let.

Tuvalu

S obyvatelstvem čítajícím 10 000 lidí patří tento stát k jedněm z nejzranitelnějších míst na Zemi. Ostrov se nachází v jižním Pacifiku a patří k oblíbeným turistickým destinacím.

Palau

Zde je situace ještě krizovější, neboť hladina zde stoupá o celý centimetr ročně. Spousta živočišných druhů vymírá a klima se mění takovým způsobem, že tamní fauna a flóra se horko těžko přizpůsobuje.

Komentářů

komentáře