Být obětí lži je vždy nepříjemná zkušenost. Člověk se pak cítí méněcenně a podvedeně. Není však lež jako lež. Někdy to ostatní dělají proto, aby nás uchránili před zklamáním. Určitě se vám někdy stalo, že jste přišli do školy a vaše kamarádka měla nový sestřih. Vy sami jste úplně šokováni, jakou hrůzu jí to kadeřnice provedla s vlasy, ale ona je její novou vizáží zcela unešená. A kdo by měl to srdce jí říct do očí, že vám se to teda rozhodně nelíbí?
V těchto případech je lhát potřeba. Mnoho lidí sice oceňuje upřímnost, ale vezměte si to takhle. Když si koupíte nový svetr a vezmete si ho na nějakou akci, doufáte, že vám to ostatní pochválí. V případě, že sklidíte úspěch, máte hned o to větší chuť si ho příště vzít. Naopak v případě, že se váš nový kousek setká s negativním hodnocením, spousta lidí se nechá názorem ostatních ovlivnit, a zahodí ho na dno skříně. Není tedy pak lepší si vypomoct malou neškodnou lží a nezkazit svému kamarádovi radost? To samé platí upozorňování na nedokonalosti. Nikoho rozhodně nepotěší, když mu řeknete, že má poslední dobou nějak zhoršenou pleť, nebo poukážete na pár přibraných kil. Nejedná se sice o lež, ale zamlčení pravdy je někdy stejně důležité jako lhaní.
Pár znaků, jak se dá poznat lež
Jelikož se jedná o něco, u čeho buď nevíme veškeré detaily, protože jsou smyšlené, nebo se bojíme obecně, že na nás bude lhaní poznat, je lehčí lež rozpoznat. Někdo na to prostě nemá žaludek, takže ho odhalíte prakticky ihned. Horší to je u těch patologických.
Pro ty to nepředstavuje nejmenší problém. Jak se má tedy pak člověk v jeho mluvě vyznat, když není téměř nic, co by vám mohlo napovědět? Naneštěstí pro ně, naše tělo nás dokáže kolikrát prozradit zcela podvědomě.
Jakými jednoduchými tipy si poradíte s každým lhářem? Mrkni do galerie!