
Havárie jaderné elektrárny v Černobylu stále patří k největším a nejzávažnějším haváriím v historii energetiky. V dubnu roku 1986 byl při technické zkoušce vypozorován abnormální vzrůst výkonu, který měl za následek explozi. Okolí elektrárny je díky tomu až do dnešní doby zamořené radioaktivitou, o čemž však mnoho vědců pochybuje. Nikdo se však kvůli nevalnému přesvědčení netouží do blízkosti ruin přestěhovat. To se však nedá říct o zvířatech. Navzdory tomu, že se lidé až do dnešní doby odmítají k černobylské elektrárně přiblížit, živočichům všeho druhu se tam daří dobře. Ukrajina přišla s vědeckým projektem, který měl za úkol studovat tamní přírodu.
Populace zde totiž za posledních třicet let až abnormálně vzrostla! Lesy se tam těší neuvěřitelnému množství vlků, jelenů a losů. Tvrdí se však, že důsledkem je nepřítomnost člověka. Pomocí vrtulníku, kterým vědci pozorovali stopy, se ukázalo, že byl v černobylské krajině spatřen rys evropský, jejž dnes řadíme mezi vzácné druhy. Dokonce i evropského medvěda hnědého, jehož nikdo neviděl téměř celé století, se podařilo zachytit. Je však zvláštní, že by všechny tyto druhy zvládli přežít tamní radiaci. V roce 1986 patřila zvířata k nejzasaženějším skupinám, jelikož pila dešťovou vodu, ve které byla radiace obsažena.
Jaký dopad měla tato havárie na lidstvo?
Nejvíce se odborníci báli o těhotné ženy a vlivy na plod. Šumperský hygienik a myslivec Ctibor Babička se k tomu postavil tak, že by na nás neměla nehoda mít větší vliv. To, kolik zkonzumujeme potravin z postižených oblastí, je ve výsledku dávka ročního limitu ozáření pro pracovníky s ionizujícím ozářením.
Co však tak šokujícího bylo nalezeno v černobylských lesích, že to znepokojilo tolik lidí? Koukni se do galerie!