Monumentální dílo dávné supercivilizace. O jaký objev se jedná?









V guatemalské džungli se díky modernímu detekčnímu systému LIDAR podařilo objevit síť starověkých osad patřící do starověké mayské civilizace. Revoluční metoda umožnila na základě odražených laserových paprsků od objektu zmapovat tamní terén i těsně pod povrchem. Jedná se o relativně nový způsob pro získávání dat, pro vědu však představuje obrovský pokrok. Dostane se i pod koruny stromů, proto je schopen pokrýt neuvěřitelně velkou plochu.

Vědci z Idaho State University se rozhodli tento detekční systém využít k doposud největší regionální studii Mayské nížiny. Podařilo se jim objevit celkem 417 měst a vesnic, které byly vzájemně propojeny starověkými silnicemi. Rozloha celého komplexu se odhaduje na 1685 kilometrů čtverečních. Důvod, proč byl objev uskutečněn tak pozdě, je dojem, že tato oblast byla bezvýznamná. LIDAR všem ukázal, že nevěnovat tomuto místu pozornost byla velká chyba. Tam, kde se vědci domnívali, že najdou jen nečitelné ruiny, se ve skrytu džungle nacházela relativně zachovaná síť staveb.

Geniální architektura a důmyslný systém

Podle keramiky a architektonických zdrojů je poznat, že se jednalo o velice vyspělou společnost. To dokazuje i počet paláců a přehrad, na jejichž postavení bylo potřeba tisíce lidí z řad architektů a manažerů. Komplex disponuje více než sty umělými nádržemi, v okolní krajině se žádné přírodní zdroje nenacházely. Kromě obytných budov a praktických staveb jsou v ruinách také pozůstatky zhruba třiceti hřišť a monumentálních pyramid.

Tato oblast je známá pod názvem Mirador-Calakmul a byla součástí velké civilizace, která zde žila zhruba od roku 1000 př. n. l. do roku 150 n. l. Její objev je obrovským krokem vpřed a nabízí spoustu prostoru pro nové objevy a specifikaci života Mayů.

Komentářů

komentáře