Měli by Češi přestat používat petardy a ohňostroje na silvestra, nebo je to nedotknutelná tradice?









Blíží se konec roku a s ním i neodmyslitelná silvestrovská zábava. Pro mnohé z nás to znamená oslavy s rodinou, přáteli, šampaňské a hlavně ohňostroje. Jenže v posledních letech se kolem tohoto tématu začíná čím dál tím více rozhořívat debata. Měli bychom se konečně vzdát petard a ohňostrojů, které jsou hlučné a nebezpečné, nebo by nám nikdo neměl sahat na naše tradice? Tento spor rozděluje společnost na dva nesmiřitelné tábory.

Tradiční oslava nebo zbytečný hluk?

Pro mnoho lidí je ohňostroj symbolem oslavy nového roku. „Je to jeden z mála momentů, kdy se můžeme se všemi sousedy sejít na ulici a společně si užít nádherný výhled na oblohu,“ říká Petr z Prahy. Pro něj a jeho rodinu jsou ohňostroje nezbytnou součástí silvestrovské oslavy.

Na druhé straně však stojí ti, kteří ohňostroje považují za hlučnou a zastaralou zábavu. „Každý rok mám strach o svého psa, který se třese v koutě a odmítá vyjít ven několik dní po Silvestru,“ svěřuje se Jana, majitelka labradora. Pro ni a další pejskaře je silvestrovská noc stresující a nepříjemná. Zvlášť v městských oblastech, kde hluk trvá často až do ranních hodin.

Co říká příroda a ekologie?

Hluk není jediným problémem. Ohňostroje a petardy mají významný dopad na životní prostředí. Chemikálie z pyrotechniky znečišťují ovzduší a zbytky rachejtlí končí na ulicích a v přírodě. Mnozí aktivisté upozorňují, že zvířata v lesích a parcích jsou během silvestrovské noci dezorientovaná a vystrašená.

„Viděli jste někdy ráno po Silvestru, jak to vypadá na loukách a v lesích? Plné obaly od petard, vyhořelé rakety, odpadky. Je to katastrofa pro přírodu,“ dodává Martin, člen ekologického hnutí v Brně.

Zákaz nebo omezení?

Některá města už začala ohňostroje regulovat. Například v Německu je v několika městech používání petard a rachejtlí během silvestrovských oslav zakázáno. I v Česku se začínají objevovat petice za zákaz prodeje pyrotechniky. Mnoho lidí ale takové snahy považuje za přehnané a zbytečné. „Nejsem žádný ekologický terorista, ale Silvestr bez ohňostroje si prostě neumím představit,“ říká David z Ostravy.

Naopak jiní by přivítali zákaz nebo alespoň výrazné omezení. „Existuje přece spousta alternativ, jako jsou například světelné show nebo dronové exhibice, které jsou mnohem ohleduplnější,“ navrhuje Karolína, studentka z Olomouce.

Česká společnost se dělí na dva tábory

Když se podíváme na sociální sítě, zjistíme, že debata o pyrotechnice je každoročně jednou z nejsledovanějších. Jedna část lidí obhajuje tradici a zábavu spojenou s oslavou příchodu nového roku, zatímco druhá poukazuje na hluk, znečištění a stres zvířat.

Někteří uživatelé internetu navrhují kompromis – například speciálně vyhrazené hodiny nebo místa, kde by bylo možné pyrotechniku používat. Jiní si myslí, že se jedná o další omezování svobod a že zákaz by byl přehnaným krokem.

Co si o tom myslíte vy?

Jaký je váš názor? Měli bychom v Česku omezit používání pyrotechniky na Silvestra, nebo by to byla zbytečná regulace, která by pokazila oslavy? Napište nám do komentářů, jak se na toto téma díváte. Jste pro zachování tradičních ohňostrojů, nebo byste raději přivítali změnu směrem k tichým a ekologičtějším alternativám?

Dejte nám vědět a zapojte se do debaty, která každoročně rozděluje českou společnost.

Komentářů

komentáře