
Každý z nás má do života dané určité prepozice, které ho pak provázejí po celou dobu. Ne vždy se jedná o vlastnosti zcela užitečné, ale můžeme se snažit na nich pracovat. Nikdo z nás není dokonalý, a ačkoliv se náš temperament může zdát nepraktický, musíme se na to dívat z lepšího úhlu pohledu. Například mnoho lidí má špatné mínění ohledně choleriků, protože si představí tu horkou hlavu, toho křiklouna, který vždy zkazí příjemnou atmosféru v restauraci, protože mu něco nevyhovuje. Je třeba si však uvědomit, že i když tito lidé mají tendenci k výbuchům a okamžitým průchodům emocí, alespoň své pocity tzv. nedusí pod pokličkou.
Flegmatici a obecně lidé s mírnou povahou se jen tak něčím nerozhodí, ale mají tendenci si svou zlobu ukládat a nenechávat jí volný průchod, což pak má ve výsledku mnohem horší důsledky. Když už tento typ lidí má dost a přijde ta poslední kapka, jedná se o děsivou podívanou. Nebo naopak to může přerůst v psychické problémy, jelikož nikdy své negativní emoce nedají znát a dusí to v sobě, dokud není pozdě. Stejné předsudky jsou o melancholicích. Všichni v hlavě mají představu toho depresivního introverta, který je neustále zdeptaný životem, a pak si ani neuvědomí, že tento typ temperamentu je na druhou stranu citlivý, přemýšlivý, loajální a záleží mu na mnoha věcech.
Jaký mají vliv naše vlastnosti na poruchy myšlení?
Do této studie se braly v potaz tři význačné prepozice, podle kterých se určuje naše osobnost; svědomitost, neuroticismus a míra extraverze. Ukázalo se, že lidé tíhnoucí k duševní nevyrovnanosti (neuroticismu) mívají vyšší pravděpodobnost snížení kognitivních funkcí. Naopak svědomití a pracovití lidé se tomuto riziku úspěšně vyhýbají, stejně jako lidé s vysokou mírou extraverze. Jsou po většinou energičtější a šťastnější, tudíž jim nervová soustava pracuje lépe než lidem obklopenými samotou.