Ačkoliv se může zdát, že toto téma se týká pouze zimních měsíců, podpora imunity by měla probíhat po celý rok. V předešlých letech jsme byly pod útokem koronaviru, tudíž stav našeho organismu není valný. Naštěstí není třeba kupovat vitaminové suplementy, jejichž ceny se častokrát vyšplhají až do výše několika stovek, stačí si udělat jeden nákup těch správných potravin.
Zásadním pravidlem je pestrý jídelníček. V případě ochoření je samozřejmě nejtradičnější první pomoc česnek a zázvor. Ze zázvoru se dá udělat velice chutný čaj, a ve správném množství vypálí jakéhokoli bacila. Důležité je ho místo krájení nastrouhat, čímž se docílí větší intenzity. Nejlépe si čaj ještě doslaďte medem, který pomáhá s bolestí v krku a pyšní se také antibakteriálními a antioxidačními vlastnostmi. Pokud nejste fanoušci slazení čajů, můžete sladkou chuť vybalancovat citronovou šťávou, čímž si bonusově zajistíte přísun vitaminu C.
Proč je zázvor tak účinný?
Kromě toho, že svou intenzitou skutečně dodává pocit, jakože vypálí všechny viry z vašeho těla, skutečně disponuje protizánětlivými a antivirotickými účinky. Ještě v kombinaci s medem a citronem pomůže účinně ulevit od podráždění a zmírnit zánět. Avšak všeho s mírou, v nadměrném množství je v syrové podobě toxický.
Netradiční potraviny, které vám s imunitou pomohou
Od exotického koření po sušené listí z keře můžete v obchodech najít potraviny lehce zastrašující svou nevšedností, avšak stejně účinné jako jejich alternativy. Mezi ně patří například moringa, jinak známá jako moringa olejodárná, která tlumí bakteriální infekce a je plná antioxidantů. Jelikož se jí v našem podnebí příliš nedaří, je lepší si ji pořídit v podobě namleté směsi v kterékoliv lékárně.
Za zmínku ještě určitě stojí kurkuma, jež se nejčastěji konzumuje s černým pepřem, protože právě ten podporuje její vstřebání do organismu. Můžete ji přidat do zeleninových směsí, k masu nebo do omáček. Povzbuzuje imunitu a dá se konzumovat i v nápojích.