
Na světě se pohybuje mnoho nebezpečných tvorů, se kterými se opravdu netoužíte setkat. Díky bohu Česká republika mezi jejich běžné prostředí nepatří, ale nenechte se zmást. Navzdory falešnému pocitu bezpečí, který v sobě máme, se musíme mít na pozoru. Nejde totiž jen o to, jestli nás nezakousne lev, ale jestli náhodou neumřeme na klíšťovou encefalitidu. Lidé totiž ze strachu z okamžité smrti, jež je při střetu s masožravým predátorem čeká, zapomínají na hrozby běžného života. Klíšťata se vyskytují snad všude a projít si klíšťovou encefalitidou není nic příjemného. Naštěstí je většina lidí proti tomuto onemocnění očkovaná, avšak v méně očkovaných oblastech střední Evropy a v Rusku to umí nadělat skutečnou paseku. Nejde ani tak o těžký průběh jako o trvalé následky.
Co dalšího nám může hrozit od klíšťat?
Klíšťová encefalitida není to jediné, co nám mohou tito titěrní parazité předat. Druhou nemocí je borelióza. Je to mnohem častější, následky a průběh samotný také není procházka růžovým sadem. Jedná se o u nás nejčastější infekci přenášenou klíšťaty a dá se poznat podle zarudlé skvrny v oblasti přisátého klíštěte. Každý si boreliózou projde jinak, někdo trpí bolestmi hlavy, jiný má horečky, a někdo to na sobě ani nepozná. Paraziti sami o sobě jsou tímto strašně nebezpeční, protože každý na ně reaguje porůznu. Navíc se nejedná o dvakrát čistotné tvory, kteří vám nepředají nějakou infekci. Když máte opravdovou smůlu a kousne vás něco infikovaného, máte doživotní problémy. Někdo je schopný i ochrnout, tak moc mohou být klíšťata nebezpečná!
Ten brouk, o kterém se však budeme bavit dneska, se klíšťatům nějak moc nepodobá, je však také radno se mu vyhnout. Pokud ho tedy uvidíte, neváhejte se dát na útěk. O který druh hmyzu se jedná? Klikni do galerie a mrkni se!