Hrozí nám ohluchnutí z hlasitého poslechu hudby. Jak tomu předejít?









Dnes již v metru nezaneprázdněného člověka nepotkáte. Ať už si čte knihu (což je naneštěstí jeden z méně častých úkazů), tráví čas na mobilu nebo má v uších sluchátka, většinou se snaží jednou z těchto tří možností svůj čas vyplnit. Právě poslech hudby se však stává stále rizikovější činností, neboť mnoho lidí jej podceňuje. Pro posluchače od 12 do 35 let je nápor na ušní bubínek nejfatálnější, často jsou hlasitým zvukům vystavováni zejména na koncertech nebo v klubech.

Podle Mezinárodní zdravotnické organizace je problémem delší než osmihodinový poslech sluchových vjemů hlasitějších než 85 dB. Tato hodnota se dá přirovnat k hluku uvnitř jedoucího auta. Jakmile se však hodnota zvýší na 100 dB, což je hluk přirovnatelný k přijíždějícímu metru, doba klesá na 15 minut.

Co může být důsledkem?

Riziko v tomto případě představuje poškození vláskových buněk, které přenášejí sluchové podněty a při jejich narušení nám může v uších pískat. Vzhledem k tomu, že se jedná o nevratný stav, představuje toto poškození skutečný problém. Jak tomu nejlépe předejít? Řešení poskytla sama Mezinárodní zdravotnická organizace, která doporučila hudbu poslouchat pouze jednu hodinu denně a pro bezpečí posluchačů si i snížit hlasitost.

Vzhledem k tomu, že se jedná o relativně nesplnitelné opatření, publikovala ještě jedno řešení. Koupě sluchátek, které efektivně odstraňují okolní hluk, a díky tomu nám umožní hudbu poslouchat za snížené hlasitosti, aniž by byla písnička nečitelná. Na místě je pak i užívání špuntů při návštěvě klubů a koncertů, jež nijak prožitek neznehodnotí, nýbrž jen lehce utlumí. Pokud se obáváte, že i bez poslechu hudby a vyhledávání festivalů jste vystavováni neustálému příjmu hluku, špunty do uší jsou i v tomto případě ideálním řešením. Ačkoliv se to nezdá, taková drobnost může mít na vaši budoucnost velký vliv.

Komentářů

komentáře