
Jedná se o jednoho z nejefektivnějších panovníků historie, neboť jeho vláda trvala celých 68 let. Zezačátku se jednalo o absolutistického vládce, až postupně se propracoval ke konstituční formě vlády. Jako u mnoha významných osobností, i František Josef měl spoustu výstředností.
Odpor k novým technologiím
Za svého života se odmítl přizpůsobit pokroku a měl problém i s obyčejným telefonem. To samé s autem a elektrickými světly. Až do smrti vždy upřednostňoval koňské spřežení a doma si svítil tradičním způsobem. A netýkalo se to pouze technologických vymožeností. Císař odmítal také rekonstrukce a jakékoliv zásady do jeho života. Tvrdohlavě odmítal koupat v koupelně s tekoucí vodou, kterou si jeho manželka Alžběta nechala zbudovat, a upřednostňoval skládací kaučukovou vanu. Jeho komorníka to natolik vytáčelo, že mu bez jeho souhlasu nechal také jednu zbudovat.
Láska k papírování
Jestli byl nějaký přestupek, který František Josef zásadně netoleroval, byl to zásah do jeho práce. Úzce to souviselo s jeho obsedantně-kompulzivní poruchou. Papírování ho těšilo a kdykoliv se mu někdo pokusil pomoct a lejstra pro něj vyřídit, nesl to velice nelibě.
Ranní ptáče dál doskáče
Být císařem je velice náročná činnost a jak vykazuje spánkový režim Františka Josefa, očividně vyžadovala brzké vstávání. Každé ráno se budil ve 4 hodiny a po svých blízkých a služebnících vyžadoval to samé.
Jedině hovězí maso
Jak je známo z předešlých faktů, František Josef měl lásku k rutinně a zaběhlým pořádkům. Není proto divu, že se jeho obsedantně-kompulzivní porucha projevovala i v oblasti stravování. Součástí jeho každodenního jídelníčku byl tak pokrm tafelspitz, laicky řečeno vařené hovězí maso.
Ať žije vláda jednoho
Monarchie byla jediná forma vlády, kterou císař akceptoval. Měl kvůli tomu spory se svým synem, korunním princem Rudolfem.