Dvacetkrát přežvýkat každé sousto aneb jak fungují lidé s OCD









Každý z vás jistě už o obsedantně kompulzivní poruše někdy slyšel. Někteří z nás dokonce prožívají její příznaky, aniž by to tušili. Tato nemoc pod sebou skrývá mnoho potíží a znemožňuje svým nositelům běžného fungování. Z čeho se vlastně název OCD skládá?

Je to obsese, aneb neutuchající vtíravé myšlenky, které vás odmítají opustit, a kompulze, jež je doslovným překladem nutkavého chování. Ve výsledku se vám do mysli vetře myšlenka, jež vás hlodá do doby, než se jí zbavíte jejím vyplněním. Příkladem je přemýšlení nad tím, jestli jsme vypli kávovar nebo zamkli dveře. Problémem však je, že ve většině případů se vtíravého pocitu nezbavíte ani potom, co se na vlastní oči přesvědčíte, že jste ten kávovar skutečně vypli. Lidé s OCD si tím nebudou jistí, ani když danou činnost vykonají pošesté. Jejich mozek je zrazuje na denní bázi a nevěří sobě ani svým přesvědčením.

Častokrát se s tím i bojí někomu svěřit, protože se za to stydí a problémy jako nejistota o vykonání určité činnosti jim nepřipadají dostatečně vážné. Opak je však pravdou a tito lidé tím mohou být afektováni až do té míry, kdy je obsedantně kompulzivní porucha vyřadí z běžného fungování.

Jaké příznaky můžete u pacientů s OCD pozorovat?

Třeba tím do jisté míry trpíte i vy, ale nevíte o tom, jelikož vám připadá, že to je normální. Běžné příznaky jsou přehnaná čistotnost a až chorobná posedlost s pověrami. Jak je zmíněno v titulku, někdo každé sousto dvacetkrát přežvýká, než ho polkne, neboť se bojí, že jinak se stane něco strašného.

Mezi méně známé problémy pak patří třeba pocit depersonalizace (člověk se necítí pánem svého těla a připadá mu, že vlastní pohyby vykonává někdo cizí) nebo puntičkářství nejvyššího stupně. Pokud jste se s některým ze symptomů ztotožnili, neváhejte se obrátit na internet a později na odbornou lékařskou pomoc.

Komentářů

komentáře