
To, že se tento sladký nápoj neřadí mezi ty nejzdravější alternativy pití, se vědělo odnepaměti. Avšak jaké účinky to může mít na naši paměť, je novinka. Po několika pokusech vědci přišli na to, že Coca-Cola se při nadměrné konzumaci stává zabijákem vědomostí a způsobuje tzv. oxidační stres. Termín oxidační stres označuje neodpovídající množství tvorby volných radikálů v porovnání s jejich následným odbouráváním.
Ty mají pak škodlivý vliv na naše tělo a dovádí tělo až do patopsychologických stavů. Oxidační stres je znám i tím, že se podílí na Alzheimerově chorobě a infarktu srdce. Je tedy jasné, že se nejedná o nic prospěšného. I kdyby nezpůsoboval organismu takovéto problémy, jedná se o tekutinu, kterou bychom si do těla neměli pouštět ve větším množství. Jeden litr Coca-Coly obsahuje více než dvacet sedm kostek cukru. Jaký vliv to pak má na naši váhu a hladinu cukru v krvi každému dojde. Avšak navzdory tomu, kolik negativ sebou konzumace kolových nápojů nese, se jedná o jeden z nejpopulárnějších produktů v potravinářském průmyslu.
Není obchodu či restaurace, jež by Coca-Colu a její obdoby (Pepsi, Dr. Pepper, Royal Cola, apod.) neměl v sortimentu. Konzumace v poslední době neustále roste, neboť lidé to často vnímají jako určité placebo. Tím, že obsahují cukr a kofein, se z kolových nápojů stává perfektní životabudič.
Jaký vliv má na mladistvé?
Dospělí jsou již za fází vývinu, a ačkoliv jim pití coly rozhodně nepomáhá, neohrožuje to jejich zdravotní stav tolik jako u dětí. Bohužel právě ty mají tendence sladkým nápojům propadat nejčastěji. Projevuje se to na stavu jejich zubů, váze, hladině cukru v krvi a celkovém fungování těla. Nejlepší je jim Coca-Colu dopřávat příležitostně, aby nezískaly pocit, že to je zakázané ovoce, ale zároveň jim pravidelná konzumace nezničila zdraví.