Darování vajíček a pohlavní styk









Dárcovství vajíček je spojené s řadou nejrůznějších otázek. Ženy se mimo jiné často zajímají, jestli budou moci mít pohlavní styk během procesu darování i po něm. Je to logická otázka, protože mezi dárkyněmi jsou vdané i svobodné ženy, které se svými partnery vedou intimní život. V některých fázích odběru je možné mít bez problému pohlavní styk, jindy je potřeba zachovat na čas zachovat zdrženlivost. Během darování vajíček je také nutné vysadit hormonální antikoncepci a zvolit jiné prostředky zabraňující početí.

V první fázi „to jde“

Každá žena je pro lékaře individuální případ a gynekologové z reprodukční kliniky Gynem pacientkám hned na vstupní konzultaci vše dopodrobna vysvětlí. Lékař také s klientkou probere kdy a jak vysadit hormonální antikoncepci, pokud ji žena používá. Obecně by se dalo říct, že pohlavní styk je možné mít od první konzultace a zdravotních vyšetření do prvních dnů hormonální stimulace. Konkrétní posouzení je ale na gynekologovi, který ženu upozorní, že nadešel čas se pohlavního styku na čas vzdát. Pouze je v té době nutné důsledně využívat antikoncepci, jako je pesar nebo kondom, a předejít tak otěhotnění.

Během stimulace je nutná zdrženlivost

Po zahájení hormonální stimulace je nutné, aby žena pohlavní styk neměla, a to až do odběru vajíček. Samotný zákrok se provádí ambulantně, je velmi jednoduchý a bezpečný s minimem rizik. Přesto se jedná o invazivní zákrok, při kterém může dojít k drobným oděrkám a rankám. Ty by pak mohly ženě pohlavní styk znepříjemnit. Z lékařského hlediska už tu žádné zábrany nejsou a závisí jen na ženě, jestli má na pohlavní styk chuť a její jí příjemný. Po odběru vajíček by měla dárkyně používat kondom nebo pesar, protože je díky hormonální antikoncepci velmi plodná. Návrat k hormonální antikoncepci pak určí gynekolog. V případě, že by žena měla jakékoli dotazy nebo pochyby, je dobré se obrátit na lékaře z IVF kliniky, který posoudí konkrétní situaci.

Komentářů

komentáře