Každý z nás je součástí internetové komunikace a pouze vzácná menšina si s ostatními přes mobilní zařízení nepíše. Moderní společnost takto vyvinula zcela nová pravidla a styl, jak se s ostatními dorozumět. Odborníci na tento jev provedli mnoho studií, neboť se jedná o téma zcela nevyčerpatelné a plné překvapivých závěrů. Věděli jste třeba, že většina mladých lidí, kteří obdrží zprávu neobsahující žádné emoji, automaticky vnímají tón textu jako odměřený či chladný?
Bohatost českého jazyka je postupně oklešťována anglismy, zkratkami a právě přítomností „smajlíků”. Lidé se nenamáhají napsat; Tato zpráva mě skutečně pobavila, většinou to zaštítí zkratkou lmao (v překladu Laughing My A*s Off) nebo právě jedním z emoji. A jedním z fenoménu současné internetové komunikace je kromě zkracování textu i ghosting. Tento pojem představuje jev, kdy se vám někdo nenamáhá na vaši zprávu odpovědět nebo si ji ani nepřečte. Je to velice nepříjemná záležitost, která se často podepíše na našem sebevědomí či budoucím navazování vztahů.
Jak se s tím vyrovnat?
Zejména u lidí, na kterých nám záleží, nás to raní nejvíce. Obzvláště když celý den čekáme, až nám daná osoba odpoví, jen abychom zjistili, že už si to dávno přečetli. Problematikou celého tohoto jevu je, že kolikrát za to respondent ani nemůže.
Ráno si zprávu ve spěchu přečte a nechtěně na ni zapomene odpovědět. Pro nás je to však neodpustitelný hřích a usoudíme z toho, že jim na nás nezáleží. Je třeba si to příliš nepouštět k tělu, neboť buď za to daná osoba nemůže, nebo pokud vás skutečně ignoruje, tak vám nestojí za to, abyste s ním nadále udržovali kontakt. Dříve to bylo jednodušší, lidé se více scházeli osobně a komunikace skrze dopisy vedla k textům, které skutečně o něčem byli, ne jako dnešní nic neříkající zkrácené zprávy.