Avatar 2: stojí se na něj jít podívat do kina? Osobní hodnocení









Rok 2022 nádherně zakončil druhý díl kinematografického klenotu Jamese Camerona, na který se čekalo dlouhých 13 let. Již v roce 2009 překvapil svou bohatostí na efekty a scenériemi, z nichž oči přecházely, a ani druhý díl v této oblasti rozhodně nezklamal. Mnoho lidí si stěžuje na délku filmu, která činí 3 hodiny a 10 minut, mně osobně děj příjemně ubíhal a jakoukoliv zdlouhavost jsem nevnímala. Když je člověk odchovaný na Hobitovi, nějaké 3 hodiny ho rozhodně neodradí.

Uklidňující atmosféra a magický podvodní svět

Tyto dvě přednosti bych vyzdvihla nejvíce, protože jak už má film v názvu, bude se odehrávat převážně pod hladinou. Roztodivná zvířata a snaha Sullyovic rodiny se naučit žít v rovnováze s oceánem působí velice mile a dávají filmu ten snový a kouzelný podtón. Aby to však nebylo nudné či bez děje, máme zde i řadu bojových scén, kde se střetávají Na´vi a lidé v bitce o nadvládu Pandory. Myslím, že je dobře vyvážená akčnost i prostor pro spirituálnost a klid, čímž je film atraktivní pro mnoho různých skupin nezávisle na pohlaví, věku a preferencích.

Rodina jako centrální motiv

Náš oblíbený pár, Jake Sully a Neytiri, je zde doplněn o čtyři nádherné děti, každé zcela jiné a jedinečné, takže publikum má prostor se najít v kterémkoliv z nich. Jejich vývoj je individuálně monitorován a ukazuje reality dospívání, které mnoho lidí nechápe. Já osobně jsem ocenila vztah mezi postavou Spiderem, lidského chlapce a syna plukovníka Milese Quaritche, a avatarem jeho otce. Trefně ukázal na to, že ačkoliv jsou si příbuzní často zásadově vzdálení, je zde stále jisté rodinné pouto, na které sice nejsou pyšní, ale nemohou ho ignorovat. Mnoho lidí Spidera hodnotí negativně, nijak zvlášť mě však ve filmu nerušil. Film doporučuji a podle mého názoru se vyplatí ho vidět na velkém plátně, nejlépe ve 3D.

Komentářů

komentáře