
Česká Poslanecká sněmovna se opět otřásá v základech, a to díky hnutí ANO a jeho předsedkyni poslaneckého klubu Aleně Schillerové. Ta ve čtvrtek oznámila, že se jim podařilo shromáždit dostatečný počet podpisů k iniciování hlasování o nedůvěře kabinetu Petra Fialy. Klíčovým katalyzátorem tohoto kroku je kontroverzní kauza bitcoinového daru Ministerstvu spravedlnosti, která rozvířila politické vody a vyústila až v rezignaci ministra Pavla Blažka. Celá situace vyvolává řadu otázek ohledně stability současné vlády a reálných šancí opozice na její svržení. Je zřejmé, že hnutí ANO využívá této aféry k zesílení tlaku na vládní koalici a k mobilizaci svých voličů před blížícími se volbami.
- Článek informuje o záměru hnutí ANO vyvolat hlasování o nedůvěře vládě Petra Fialy.
- Hlavním důvodem je skandál s bitcoinovým darem Ministerstvu spravedlnosti a následná rezignace ministra Blažka.
- Analyzuje šance na pád vlády a politické dopady tohoto kroku pro opozici i vládní koalici.
Kontroverzní dar a politické otřesy
Alena Schillerová ve čtvrtek před novináři potvrdila, že hnutí ANO shromáždilo potřebný počet podpisů pro svolání mimořádné schůze sněmovny s cílem vyslovit nedůvěru vládě. Zdůraznila, že žádost o svolání této schůze podepsali výhradně poslanci hnutí ANO, jelikož se jedná o jedinou opoziční sílu, která disponuje minimálně padesáti poslanci, což je zákonem požadovaný počet pro tento krok. Ačkoliv SPD také dlouhodobě kritizuje vládu, nedisponuje dostatečnou silou k samostatné iniciativě.
Hlavním důvodem, proč opozice požaduje demisi vlády, je velmi kontroverzní případ daru v kryptoměně. Ministerstvo spravedlnosti přijalo bitcoiny v hodnotě přibližně jedné miliardy korun od muže, který má v minulosti závažný záznam – byl odsouzen za zpronevěru, obchod s drogami i držení nelegálních zbraní. Tato aféra otřásla politickou scénou a stála křeslo ministra Pavla Blažka z ODS, který kvůli ní musel rezignovat.
Zatím není zcela jasné, kdy přesně hnutí ANO svou žádost oficiálně podá. Podle Schillerové se o přesném termínu ještě poradí poslanecká frakce. Je důležité si uvědomit, že Fialova vláda již v minulosti odolala třem pokusům o vyslovení nedůvěry, takže její pád není v žádném případě zaručený. Aby kabinet skutečně padl, muselo by pro vyslovení nedůvěry hlasovat minimálně 101 ze 200 poslanců. Takovou sílu opozice v tuto chvíli nemá, a i kdyby se hlasování uskutečnilo, je velmi pravděpodobné, že vláda Petra Fialy zůstane u moci.
Čtvrteční mimořádné jednání sněmovny, které se týkalo právě bitcoinové kauzy, probíhalo v mimořádně napjaté atmosféře. Poslanci se sice sešli, ale jednání s největší pravděpodobností nebylo uzavřeno, protože podle pravidel dolní komory má být přerušeno ve 21:00. Alena Schillerová se navíc pozastavila nad krokem ODS, která si krátce před 18:30 vyžádala přestávku. „Tím pádem se nebude hlasovat o usneseních,“ prohlásila s tím, že občanští demokraté tímto krokem zablokovali možnost prodloužit jednací den a tím i projednat důležité body.
Článek pokračuje v galerii níže.
Zdroj: facebook.com, instagram.com, pro rešerši a text byla využita umělá inteligence.