30% britské populace konzumuje víc čaje než vody. Je to zdravé?







Britové jsou tímto zvykem světově proslulí a patří to mezi jedny z nejčastějších stereotypů, které o Velké Británii platí. Stejně jako deštivé počasí a přehnaná slušnost k Anglii konzumace čaje neodmyslitelně patří. Zejména pak jeho dochucování mlékem. Tento nápoj získal na oblibě díky vévodkyni Anně z Bedfordu, jelikož to byla právě ona, kdo přišel s konceptem čaj o páté.

Jelikož se na jejím panství servíroval zejména lehký oběd a doba večeře bývala až okolo osmé hodiny, bylo logické, že v průběhu odpoledne dostala vévodkyně hlad. Zvykla si proto na odpolední svačiny, ke kterým se přirozeně servíroval čaj. Postupně si na tyto čajové pauzy začala zvát i své přítelkyně a čaje o páté se staly módní událostí. Angličané si tuto půvabnou tradici uchovali až dodnes, jenom se čaj neservíruje přesně v pět hodin, ale klidně už třeba ve tři. Je třeba si však ujasnit pár pravidel.

Pokud chcete k čaji nabídnout i citron, servíruje se v podobě plátků, nikoliv klínků. A jestliže se citrus rozhodnete do čaje přidat, už by se do něj nemělo dávat mléko. Je to z důvodu kyseliny citronové v citronu obsažené, která by mohla mléko srazit. A naopak jestli si do čaje hodláte přidat mléko, ujistěte se, že to je skutečně mléko, nikoliv smetana nebo šlehačka, jež by mohla přebít chuť čaje. K čaji si můžete dopřát proslulé čajové sušenky a namočit si je do svého šálku, aby změkly. Nyní si můžete čaj vychutnat jako pravý Brit!

Škodí přílišná konzumace čaje?

Stejně jako u všeho ostatního platí, že čeho je moc, toho je příliš. Jelikož černý čaj povzbuzuje, neměl by se pít ve velkém a zejména ne před spaním. V případě dlouhodobějšího požívání se dostavuje riziko zežloutnutí zubů, jestliže však nevypijete více než jeden dva hrnky denně, nic se neděje. Určitě se nemusíte bát si své ráno tímto lahodným nápojem zpestřit.

Komentářů

komentáře