Jak postavit zahradní domek svépomocí?







Plánujete si na zahrádce postavit zahradní domeček, ať už k uložení nářadí, nebo jako letní sídlo pro děti při jejich pobytu na zahrádce? Nepotřebujete žádné speciální dovednosti k tomu, aby vám na zahradě vznikla funkční dřevěná stavba. Všechno to zvládnete sami, se svým párem šikovných rukou.

 

Domek na zahradu má různé využití. Možná jste dosud hrábě, konve, gril, sazeničky, sekačku a další předměty související s budováním a údržbou zahrady skladovali ve sklepě nebo v garáži. Takové prostory jsou ale z více důvodů nevhodné pro skladování těchto pomůcek a surovin. Kupte si rozložený zahradní domeček, který poskládáte levou zadní.

Výběr ideální stavby

S největší pravděpodobností si budete vybírat “skládačku” podle toho, jak rozměrnou stavbu potřebujete a k jakému účelu ji budete využívat. Vyhnete se stavbám hobbymarketů, které mají mezi jednotlivými částmi obvykle škvíry, které mohou zapříčinit profukování dovnitř, později i pronikání vlhka, zvířat apod.

 

Větší stavbu vybírejte za předpokladu, že se v ní budete pohybovat a pobývat vevnitř, také za předpokladu, že bude sloužit k ukládání větších věcí (trampolína, zahradní traktůrek, regály), že bude sloužit třeba i jako dílna (aby se vám dovnitř vešel pracovní stůl a regály). Největší zahradní domky vypadají skoro jako malá chata. Pokud chcete do domečku uložit jen několik lopat a rýčů, nezapomínejte, že s jídlem roste chuť; zvláště pokud zahradu teprve zakládáte a v zahradním hobby jste začátečník. Třeba zahrádce ještě víc propadnete a zjistíte, že potřebujete mnohem více nástrojů.

Vhodná podstava a konstrukce základů

Beton s kotvením nebo betonová deska je rozhodně dobrá volba pro podstavu. Hlavně u zahradního domku bez podlahy je beton lepší varianta, než třeba štěrk. Ale záleží jen na vás. Pokud bude mít váš domeček podlahu, můžete jako základ položit zámkovou dlažbu nebo zhutněnou vrstvu štěrku. Pak také přemýšlejte, jestli chcete do země zabudovat kotvení, nebo stačí položená trámová základna. První varianta je stabilnější.

Po položení trámového základu si kontrolujte, zda svírají základové nosníky v rozích pravý úhel.

Stavíme stěny

Záleží na druhu domku, který jste si pořídili. Hotové stěny domku se nasazují do základních trámů. Váš domeček může být ale rozložen na jednotlivé palubky, které budete vkládat do kotvení v rozích stavby. Po položení nižších řad palubek můžete do domečku zasadit dveře. Palubky k sobě můžete přiklepávat gumovou paličkou, čímž dosáhnete zmenšení mezer mezi palubkami a dosáhnete tím menší prodyšnosti stěn. Po několika dalších patrech stejně vsadíte i okna. Výhodou koupené “stavebnice” jsou předpřipravené otvory na dveře a okna, palubky tedy nemusíte pilovat.

Palubky, štíty a nosníky

Konečně se dostáváme ke štítům, které se pokládají stejně, jako stěny a poté pokládáte střešní palubky odzadu dopředu. Na vrcholku sestaveného štítu patrně najdete otvory, do kterých vsadíte střešní sokly. Tak vám vznikne základ pro položení střešní krytiny. Střecha se kryje nejprve OSB deskami nebo prkny, na které se položí krytina: šindel nebo papír, které se pokládají v pásech přes sebe od zdola nahoru a nakonec se položí a utěsní hřeben střechy.

Závěr

Na závěr se zpravidla pokládají podlahová prkna. Úplně nakonec je důležité celý domek natřít. Vhodný nátěr poslouží nejen k tomu, aby domek dobře vypadal, ale aby odolal vodě, větru, houbám a plísni. Před vrstvou laku můžete dřevo prvně naimpregnovat. Přece jen se dodává z výroby většinou neošetřené (pro jistotu se ale výrobce zeptejte). Vhodným ošetřením vám domeček déle vydrží krásný a funkční. Nezapomínejte proto vrstvu laku na zahradních domcích pravidelně obnovovat.

Další inspiraci a tipy pro stavbu zahradního domku naleznete zde a zde.

 

 

 

 

Komentářů

komentáře